Skip to content

Rajono ugdymo įstaigose atliktas paviršių testavimas dėl narkotinių medžiagų pėdsakų nustatymo

Pasidalinkite

2022 m. gruodžio 15 d. buvo atliktas antrasis Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro finansuotas rajono ugdymo įstaigų aplinkos tyrimas. Tyrimas buvo atliekamas, naudojant vienkartinius narkotinių medžiagų aptikimo testus iDenta (Izraelis), kuriais aplinkoje galima aptikti heroiną, amfetaminą, metaamfetaminą, ekstazę, ketaminą, metadoną, PCP, PMA, DMT ir kitus sintetinės kilmės narkotikus (iš viso 21 narkotinė medžiaga), o taip pat augalinės kilmės narkotikus: kanapes (marihuana/hašišas). Tyrimus atliko UAB Euromedika komanda, eigą stebėjo ugdymo įstaigų atstovai. Patikrinimo rezultatai buvo fiksuoti.

Iš viso buvo atlikta 110 testų, iš tyrime dalyvavusių 11 ugdymo įstaigų, 6-iose iš jų, ant 10 mėginių aptikti sintetinių medžiagų ir marihuanos pėdsakai. Sintetinių medžiagų pėdsakai – kokainas/krekas  – 9 kartus, Marihuanos pėdsakai – 1 kartą. Detalią tyrimų ataskaitą galite rasti čia.

Atsižvelgiant į tyrimų rezultatus 2023 m. sausio 19 d. skubos tvarka bus organizuojamas išplėstinis Raseinių rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos posėdis. Atsižvelgiant į ugdymo įstaigų pageidavimus taip pat planuojamas išplėstinis posėdis, kuriame dalyvaus ir teisinius aspektus apie tai, kaip padėti ugdymo įstaigoms spręsti su psichoaktyvių medžiagų vartojimu ir kontrole susijusius klausimus pristatys švietimo ir mokslo srityje aktyviai praktikuojantis teisininkas. Šiuo susitikimu tikimės atsakymų ir aiškesnių gairių, kuo ir kokiais teisės aktais vadovaujantis ugdymo įstaigų administracijos galėtų imtis lyderystės ir jaustis saugiai, taikydami griežtesnes priemones.

Primename, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, rekomenduoja įtraukti į bendrojo ugdymo mokyklų sudaromas dvišales sutartis įsipareigojimus nevartoti ir/ar neplatinti psichoaktyviųjų medžiagų, įspėjamaisiais ženklais informuoti mokyklos bendruomenę apie galiojančius draudimus mokyklos teritorijoje turėti ir/ar vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, į prevencinę veiklą aktyviai įtraukti tėvus ir bendrojo ugdymo mokyklose dėmesį skirti ne tik prevencijai, bet ir psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės priemonių įgyvendinimui.

Svarbu pažymėti, kad atliekamas aplinkos testavimas parodo ne narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo faktą, o narkotinių ar psichotropinių medžiagų pėdsakų aptikimą mokyklų patalpose. Kai tiriama aplinka, o ne patys mokiniai, tokie tyrimai rodo, kad tam tikroje aplinkoje yra narkotinių medžiagų pėdsakų, bet tai dar nereiškia, jog mokiniai vartoja narkotines medžiagas mokymo įstaigos patalpose, kadangi šios narkotinės dalelės gali būti atneštos iš visuomeninio transporto, kitų viešų vietų ir t.t., o taip pat tai gali reikšti, kad įstaigos patalpose lankosi asmenys, turintis kontaktą su tokiomis medžiagomis. Dėl šių priežasčių rezultatus reikia vertinti objektyviai, atsižvelgiant į ugdymo įstaigos interesantų ir svečių lankymosi tvarkas.

Papildomai primename, kad pirmą kartą aplinkos tyrimai buvo atliekami 2017 m. gegužės 22 dieną. Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovai ir tyrimą koordinavusios UAB „Eurosec“ atstovas lankėsi 14 Raseinių rajono ugdymo įstaigų (13 bendrojo ugdymo mokyklų ir vienoje profesinio mokymo įstaigoje) bei paėmė mėginius dažniausiai moksleivių liečiamose vietose. Narkotikų pėdsakų ieškota tualetuose, sporto salių persirengimo kambariuose, ant asmeninių spintelių paviršių, lauko durų ir kitose moksleivių susibūrimo vietose. Iš viso paimti ir ištirti 111 mėginių. Narkotinių medžiagų aptikimo tyrimas atliktas Švedijos gamintojo Biosensor Aplications įrenginiu Biosens 600. Prietaisas patentuotas ir veikia remiantis imunoanalizės principu kartu su paviršinių akustinių bangų (SAW) technologija. Šis prietaisas plačiai naudojamas policijos, sienos apsaugos, oro uostų ir kt. tarnybų visame pasaulyje.

Narkotinių medžiagų rasta šešiose mokyklose ant trylikos mėginių. 2 kartus rasta kokaino, 8 kartus opiatų/ heroino, 4 kartus ketamino pėdsakų. Minėtų medžiagų pėdsakai 4 kartus rasti merginų tualetuose, po 3 kartus vaikinų tualetuose ir sporto salės persirengimo kambariuose, 2 kartus informacinių technologijų klasėse bei 1 kartą rūbinėje.