Skip to content

Visuomenės sveikatos specialistai: pedikuliozės kontrolė ir vaikų higienos užtikrinimas – tėvų atsakomybė

Pasidalinkite

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose, antrąjį 2019 m. pusmetį rajono ugdymo įstaigose fiksuoja šiek tiek padidėjusį užsikrėtusių utėlėmis moksleivių skaičių. Panašaus pobūdžio tendencijos metų pabaigoje pastebėtos ir kituose rajonuose, apie išaugusius atitinkamų medicininių priemonių pardavimus kalba ir šalies vaistininkai. Sprendžiant šią problemą visuomenės sveikatos specialistai remdamiesi ligšioline praktika primena apie tėvų (globėjų) pareigą rūpintis savo vaikų sveikata.

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija, Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas bei Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas šalia kitų teisių ir pareigų įtvirtina prioritetinę tėvų teisę ir pareigą rūpintis savo vaikų sveikata. Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 6 straipsnis tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą primena apie vaiko teisės į sveikatą užtikrinimą sveikatos sistemos paslaugomis ir ligų gydymo bei sveikatos atstatymo priemonėmis. Ši vaiko teisė užtikrinama vaiko tėvams įgyvendinant tėvų valdžią, kuri apima tėvų teisių ir pareigų, susijusių su vaikais, visumą. Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 23 straipsnis numato, kad vaiko sveikatos priežiūrą užtikrina sveikatos priežiūrą reguliuojantys įstatymai ir kiti teisės aktai.

Remiantis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 22 straipsniu, sveikatos priežiūros mokykloje paskirtis – saugoti ir stiprinti mokinių sveikatą, aktyviai bendradarbiaujant su jų tėvais (globėjais, rūpintojais). Sveikatos priežiūra mokykloje apima savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigų specialistų ar sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių mokyklose, vykdomą visuomenės sveikatos priežiūros veiklą. Remiantis to paties įstatymo 47 straipsniu, tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo sudaryti vaikui sveikas ir saugias gyvenimo sąlygas ir bendradarbiauti su mokyklos vadovu ar kitais specialistais, teikiančiais specialiąją pagalbą ir sveikatos priežiūrą bei vykdyti jų rekomendacijas. Vadovaujantis to paties įstatymo 59 straipsnio nuostatomis, mokyklos direktorius atsako už sveiką, saugią ugdymo aplinką, todėl, atsižvelgiant į teisės aktų reikalavimus, mokyklos administracija, gavusi pranešimą apie galimą vaikų užsikrėtimą pedikulioze, privalo nedelsiant imtis priemonių spręsti problemą. Pedikuliozės profilaktika ir kontrolė vykdoma pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengtas rekomendacijas.

Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrų 2005 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-1035/ISAK-2680 „Dėl visuomenės sveikatos priežiūros organizavimo mokykloje tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintu visuomenės sveikatos priežiūros organizavimo mokykloje tvarkos aprašu, visuomenės sveikatos specialistams, vykdantiems sveikatos priežiūrą mokyklose šalia kitų priskiriamos šios funkcijos: 17.12. tikrinti mokinių asmens higieną; 17.13. planuoti ir taikyti užkrečiamųjų ligų ir jų plitimo profilaktikos priemones pagal kompetenciją; 17.14. dalyvauti įgyvendinant užkrečiamosios ligos židinio ar protrūkio kontrolės priemones bei 19.2 papunkčiu numatoma pareiga įtarus, jog Mokinys patiria psichologinį, fizinį, seksualinį smurtą ar kitus vaiko teisių pažeidimus, nedelsiant pranešti raštu apie tai Mokyklos bei tiesiogiai pavaldžios įstaigos (visuomenės sveikatos biuro) vadovui ir teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui. Lietuvos  Respublikos  Vyriausybės 2009 m. gruodžio 2 d. nutarimu Nr. 1593 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 17 d. nutarimo Nr. 1983 „Dėl bendrųjų vaiko teisių apsaugos tarnybų nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ patvirtintais bendraisiais vaiko teisių apsaugos skyrių nuostatais, numatoma, kad teritorinis skyrius vykdo vaiko teisių apsaugą savivaldybės teritorijoje ir turi teisę įstatymų nustatyta tvarka susipažinti su vaikų gyvenimo ir ugdymo sąlygomis šeimose bei kreiptis į šeimas, dėl vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimų priežasčių nagrinėjimo.

Atkreipiame dėmesį ir papildomai primename, jog apie atvejus, kai moksleivių tėvai vengia vykdyti pareigas dėl vaikų higienos užtikrinimo, rekomenduojama informuoti teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių.  Šiuo atveju, įtariama tokio pobūdžio vaiko nepriežiūra gal būti traktuojama kaip vaiko teisių pažeidimas.

Nuo 2019 sausio 1 d. pedikuliozę išbraukus iš užkrečiamųjų ligų sąrašo, apie kurias informacija perduodama Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, visa atsakomybė už pedikuliozės panaikinimą vaikui yra pavedama tėvams. Pastebime, kad dauguma jų pedikuliozę vis dar klaidingai supranta kaip socialiai remtinų vaikų problemą/ligą. Tai mitas – šia liga gali užsikrėsti visi asmenys, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties, todėl klaidinga galvoti, kad utėlės tik nešvaros ar apsileidimo požymis. Susidūrus su šia problema kviečiame konstruktyviai bendrauti ir bendradarbiauti. Primename, kad visą reikiamą informaciją apie utėlėtumo situaciją konkrečioje ugdymo įstaigoje ir pedikuliozės valdymo priemones teikia Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose.

 

Rasa Simonavičienė
Visuomenės sveikatos specialistė
(jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė)