Skip to content

Vasaros malonumais mėgaukitės atsakingai!

Pasidalinkite

Vasara – atostogų, pramogų ir aktyvaus laisvalaikio metas, tačiau besidžiaugiant puikiu oru reikėtų nepamiršti savo sveikatos bei saugumo.

PERKAITIMAS

Perkaitimą gali sukelti ilgas buvimas nevėdinamoje drėgnoje ir karštoje patalpoje, daug ir sunkiai dirbant šiltnamyje ar saulės atokaitoje, itin daug judant ir mažai geriant vandens.  Žmogui perkaitus, simptomai ištinka staiga: pakyla kūno temperatūra (40-41 °C), apima silpnumas, galvos skausmas, mieguistumas, troškulys, ima pykinti, parausta veidas, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, sutrinka pusiausvyra.

PIRMOJI PAGALBA PERKAITUS

Jei žmogus tik lengvai perkaito, jam padės šiltas dušas, šalti kompresai ant galvos, didelio kiekio vėsaus vandens gėrimas. Jei būklė sunkesnė, perkaitusį asmenį reiktų nuvesti į pavėsį ar vėsią vėdinamą patalpą ir paguldyti, tuomet suvynioti į sudrėkintą vėsią paklodę, kurią reiktų nuolat drėkinti. Kūno temperatūrai pasiekus 37,5 oC nukentėjusįjį apkloti sausa paklode ir duoti gerti vėsaus vandens. Jei nukentėjusysis be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir kuo skubiau kvieskite kvalifikuotą pagalbą.

SAULĖS SMŪGIS

Jį sukelia tiesioginiai saulės spinduliai šviečiantys į neapdengtą galvą. Saulės spinduliai dirgina galvos smegenų dangalus, todėl pakyla galvos smegenų temperatūra ir pradeda trikti smegenų funkcija. Tai itin pavojinga, nes žmogus dėl smegenų edemos (paburkimo) gali net mirti. Požymiai: žmogui pradeda svaigti galva, spengti ausyse, padažnėja pulsas, sutrinka kvėpavimas, kartais pradedama vemti, išbąla oda, išmuša šaltas prakaitas, atsiranda aukšta kūno temperatūra, kartais net prarandama sąmonė.

PIRMOJI PAGALBA IŠTIKUS SAULĖS SMŪGIUI

Kuo skubiau nuvesti į pavėsį ar kitą vėsią aplinką. Paguldyti ar pasodinti, atlaisvinti drabužius, trukdančius kvėpuoti, veidą apšlakstyti šaltu vandeniu, dėti šaltus kompresus ant galvos ir kuo dažniau juos keisti bei  duoti gerti daug vėsaus vandens. Jei nelaimėlį pykina duokite jam gerti rūgščių gėrimų, pavyzdžiui vandens su citrina. Jei žmogus be sąmonės, paguldykite ant šono, vėdinkite ir kuo skubiau kvieskite kvalifikuotą pagalbą.

PERKAITIMO IR SAULĖS SMŪGIO PREVENCIJA

Vartokite daug skysčių, nelaukdami kol jus pradės troškinti, karštą dieną nesitreniruokite ir nedirbkite darbų lauke ypač tiesioginiuose saulės spinduliuose. Būdami lauke visada dėvėkite galvos apdangalą, vidudienį saulės spinduliai yra patys kenksmingiausi, todėl stenkitės tuo metu  kuo mažiau būti saulės atokaitoje. Valgykite daug skystų, lengvai pasisavinamų maisto produktų, venkite alkoholinių gėrimų,  gėrimų su kofeinu ar saldikliais. Tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš jūsų organizmo. Dėvėkite lengvus, natūralaus audinio, neaptemptus bei lengvai praleidžiančius prakaitą drabužius.

ODOS NUDEGIMAI SAULĖJE

Odos nudegimai saulėje kyla dėl pernelyg didelio ir ilgo ultravioletinių spindulių poveikio. Dažniausiai pirmieji simptomai būna skausmas ir odos paraudimas. Pažeista oda tampa sausa, pleiskanoja, ima peršėti. Ilgiau pabuvus saulėje sunkesni simptomai gali pasireikšti ir po 12–14 val. Saulės nudegimai taip pat gali sukelti kitus sisteminius sveikatos sutrikimus: karščiavimą, drebulį, galvos skausmus, pykinimą, silpnumą, galvos svaigimą.

PIRMOJI PAGALBA

Pastebėjus pirmuosius simptomus būtina apsirengti ir pasislėpti pavėsyje. Nedidelius nudegimus saulėje gydyti reikėtų pirmiausia uždedant šaltus kompresus arba kitu būdu atšaldant nudegusį odos plotą. Šaldyti nudegusią saulėje odą reikia apie 20–30 minučių. Būtina vartoti daug skysčių ir naudoti odą drėkinančias priemones. Netepkite odos riebiomis priemonėmis – vazelinu, aliejumi, riebiais kremais. Nuo jų karštis gali dar labiau pakilti, pažeistose odos vietose gali pradėti daugintis bakterijos, sukeldamos uždegimą. Jei nudegimai yra stipresni, reikia kreiptis į medicinos įstaigą.

ODOS NUDEGIMŲ SAULĖJE PREVENCIJA

Jei norite apsisaugoti nuo nudegimų saulėje, venkite degintis tuo metu, kai saulė yra aktyviausia – vidurdienį ir kelias pirmas valandas po vidurdienio. Gana efektyviai nuo karštų saulės spindulių saugo drabužiai: kuo jie šviesesni ir tankesni, tuo yra geresnė apsauga. Apsauginiai kremai nuo saulės – dar vienas apsaugos nuo saulės spindulių būdas. Rinkitės tą priemonę, kurioje apsaugos nuo saulės faktorius – SPF ne mažesnis nei 30. Esant labai kaitriai saulei, jautriai odai ir vaikų odos priežiūrai rekomenduojama naudoti 50 SPF turinčius kremus. Be viso to, kremas turėtų būti atsparus vandeniui, o sudėtyje neturi būti nereikalingų aromatizatorių ir konservantų. Norint išvengti nemalonių pasekmių, po deginimosi rekomenduojama tepti odą drėkinamuoju kremu. Taip pat rekomenduojama naudoti specialias apsaugines priemones lūpoms – nuo bendro saulės ir vėjo poveikio jos greitai išdžiūsta, o pernelyg didelis saulės spindulių kiekis gali išprovokuoti lūpų pūslelinę.

SAUGIOS MAUDYNĖS

Norėdami, kad vandens pramogos būtų saugios, lankykitės tik patvirtintose maudyklose ir rekreacinėse zonose, kurių vanduo bei paplūdimių smėlio kokybė atitinka higienos normos reikalavimus. Neikite į vandenį apsvaigę nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų – apsvaigęs žmogus neadekvačiai reaguoja į aplinką, pervertina savo galimybes. Neplaukiokite vieni – jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti. Prieš brendant į vandenį, kritiškai vertinkite vandens telkinį – net ir vandens prieigos gali būti gilios, akmenys – slidūs, o nerti – ne visuomet saugu. Jei kaitinotės saulėje, niekuomet staiga nešokite į vandenį. Pirmiau apsišlakstykite juo. Įkaitusį kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis. Nepamirškite, kad maudymasis šaltame vandenyje taip pat gali sumažinti kūno temperatūrą ir iki kritinės ribos – gali prasidėti hipotermija. Apie ją įspėja drebėjimas ir kalenimas dantimis. Vos pajutus šiuos simptomus reikia išlipti iš vandens, nusišluostyti rankšluosčiu, šiltai apsirengti ir užsiimti aktyvia fizine veikla. Ypač alergiškiems žmonėms nepatariama maudytis „žydinčiame“ vandenyje, vengti kontakto su dumbliais, nes jie sukelia alergines reakcijas ir niežulį, o prarijus – apsinuodijimą.