Skip to content

Vandens svarba vasaros metu

Pasidalinkite

Geriamasis vanduo – tai bet koks gamtinis ar paruoštas vanduo, skirtas gerti, virti, ruošti valgį ar naudoti kitoms namų ūkio reikmėms, neatsižvelgiant į tai, ar jis tiekiamas iš vandentiekio skirstomojo tinklo, talpyklų, buteliais ar kitaip sufasuotas. Vanduo yra labai svarbus žmogaus organizmui, jis dalyvauja žmogaus organizmo funkcijų palaikyme. Netekus 1% organizmo vandens pasireiškia vandens deficito simptomai (pagrindinis simptomas yra troškulys). Vasaros metu žmonės daugiau prakaituoja, tokiu būdu netenkamas vanduo, o kartu su juo pasišalina ir mineralinės medžiagos.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja išgerti vandens vidutiniškai apie 30 ml/ 1 kg kūno masės t. y. jei 5 metų vaikas sveria 20 kg, tai jis turi išgerti tris stiklines vandens (gryno vandens, o ne gėrimų su saldikliais ) per dieną. Tokiu  būdu kiekvienas žmogus gali individualiai pasiskaičiuoti kiek jam reikia išgerti vandens per dieną. Taip pat nerekomenduojama vandenį gerti valgant, nes tokiu būdu atsiskiedžia skrandžio sultys ir seilės (sutrikdomas maisto virškinimas). Tai, kada vartoti vandenį? Skrandis maistą perdirba nuo 30 minučių iki 3 valandų, priklausomai nuo to ką žmogus suvalgė. Todėl patariame 30 minučių prieš valgį išgerti 1 stiklinę vandens arba po valgymo praėjus mažiausiai 40 minučių.

Šiltą vasaros dieną rekomenduojame išgerti apskaičiuotą individualiai vandens kiekį, tačiau jei organizmui norėsis daugiau vandens – gerkite tiek kiek norėsis (kitaip tariant galite išgerti ir daugiau nei apskaičiavote). Karštą vasaros dieną rekomenduojame gerti mineralizuotą arba silpnos mineralizacijos natūralų mineralinį vandenį (negazuotą). Nerekomenduojame gerti: gaiviųjų gėrimų su saldikliais, limonadų, nektarų, stiprios kavos. Esant karštai temperatūrai žmogus daug prakaituoja (kartu pasišalina ir mineralinės medžiagos), jei gersite gėrimus su saldikliais – pasišalins iš organizmo dar daugiau vandens su organizmui reikalingomis medžiagomis.

Kaip suprasti, kad Jums trūksta vandens? Trūkstant vandens atsiranda tokie pakitimai organizme: sausėja gleivinė,lėtėja medžiagų apykaita,  pila karštis, ima stipriau plakti širdis, suglemba raumenys, svaigsta ir skauda galvą, oda parausta, praranda elastingumą, žmogus jaučiasi pavargęs, nebesugeba susikaupti.Pajutus vandens trūkumo simptomus patariama iš karto išgerti vandens (savijauta pagerės jau po kelių minučių).

Patariame kiekvienam susimąstyti apie vandens vartojimo būtinybę ir susidaryti individualią vandens vartojimo schemą.