
Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną – priminimas tėveliams
Kasmet birželio 26 d. pasaulis mini Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, kurią dar 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro paskelbta šių metų tema – „Geresnės žinios geresnei priežiūrai“ (angl. Better Knowledge for Better Care). Ši diena skirta paskatinti kovą su narkomanija, nes kasmet narkotikus vartojančių žmonių amžius vis jaunėja, o skaičius – auga. Tėvai – pirmieji vaikų ugdytojai, kuriems būtina domėtis narkotinių medžiagų vartojimo problema ir sistemingai bei konstruktyviai prevenciškai veikti. Specialistai rekomenduoja tėvams pagal vaiko amžiaus galimybes šia tema kalbėti jau nuo ikimokyklinio amžiaus, tačiau ar tėvai tam skiria pakankamą dėmesį, objektyviai suvokia savo prevencinio vaidmens svarbą ir ar tinkamai interpretuoja pedagogų, psichologų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų teikiamas rekomendacijas, abejonių kelia metai iš metų atliekamų tyrimų rezultatai.
STATISTIKA ŠALYJE
Lietuva dalyvauja „Alkoholio ir kitų narkotikų tyrime Europos mokyklose“ (ESPAD). Tyrimo tikslas – surinkti tinkamus palyginimui duomenis apie alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimą 15 – 16 m. amžiaus mokinių grupėje visose Europos valstybėse. Vėliausiais šio tyrimo duomenimis, Lietuvoje 2015 m. bent kartą gyvenime vartojusių kokį nors narkotiką paauglių buvo 19,2 proc., raminamųjų ir migdomųjų vaistų vartojimas tarp paauglių Lietuvoje buvęs didžiausiu Europoje, nors ir šiek tiek sumažėjo, bet vis dar siekia 9 proc. Taip pat kaip naują grėsmę šios tematikos ribose galima įvardinti naująsias psichoaktyvias medžiagas. 5,4 proc. paauglių Lietuvoje (Europos vidurkis 4 proc.) teigė, kad nors kartą gyvenime bandė šiuos narkotinių medžiagų pakaitalus.
RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKSLEIVIŲ NARKOTINIŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO ĮPROČIAI
Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Higienos institutu 2016 metais atliko „Vaikų gyvensenos tyrimą“. Mokyklinio amžiaus vaikai, kurie per paskutinius metus bent kartą vartojo marihuaną ar hašišą sudarė 2,1 proc. apklaustųjų. Iš jų 1,5 proc. mokinių kanapes vartojo per paskutinį mėnesį. Džiugu tai, kad tyrimo duomenimis, kanapių ar kitų narkotinių medžiagų per paskutinius metus penktokai teigė nevartoję. Pastebėta, kad didžiausias marihuanos paplitimas fiksuotas devintokų amžiaus grupėję.
VIENAS SVARBIAUSIŲ – TĖVŲ VAIDMUO
Metai iš metų stebimi duomenys leidžia daryti prielaidą, jog tėvai, kaip prevencinis priklausomybės nuo narkotikų veiksnys, savo vaidmens neatlieka maksimaliai. Praktika rodo, jog tėvai dažnai jaučiasi bejėgiai, nežinodami, kaip užkirsti kelią paauglių įsitraukimui į narkotinių medžiagų vartojimą arba grėsmę suvokia per vėlai. Paauglystė – sudėtingas biologinių, psichologinių ir socialinių pokyčių laikas, kurių metu paaugliui svarbu įgyti nepriklausomybę, atrasti savo tapatumą bei pritapti prie bendraamžių. Paauglystėje ištinkantys psichosocialinės raidos sunkumai – jausmų nepastovumas, padidėjęs jautrumas, neklusnumas, irzlumas, įžūlumas, patyčios. Šie ir kiti psichoemociniai sunkumai lemia, jog paauglystėje padidėja aštrių pojūčių siekis, padažnėja rizikingo elgesio atvejų, keliančių pavojų paauglio sveikatai ir gyvybei. Paauglystėje vyksta paauglio vietos šeimoje pokyčiai: susilpnėja vaiko ryšys su tėvais. Probleminis tėvų ir paauglių bendravimas gali tapti narkotinių medžiagų vartojimo priežastimi arba viena iš aplinkybių, dėl kurių šiai problema nėra laiku užkertamas kelias.
NARKOTIKŲ VARTOJIMO PREVENCIJA ŠEIMOJE
Narkotikų vartojimo prevencija šeimoje – tai tinkamas mikroklimatas nuo pat vaiko gimimo, jo saugumas šeimoje, meilė ir pripažinimas, nuostatos, kad dauguma jaunų žmonių nevartoja narkotikų, diegimas, suvokimo, kad narkotikų vartojimas sukelia įvairių neigiamų pasekmių, o gyvenimas be narkotikų būna sėkmingesnis, skatinimas, taigi reikia ugdyti gyvenimo įgūdžius, kurie skatintų rinktis teigiamus sprendimus, atsakomybę už savo elgesį. Tėvų pavyzdys, jų reiklumas bei aiškus lūkesčių išdėstymas yra svarbiausios prevencinio auklėjimo šeimoje sudedamosios dalys. Moksliniai tyrimai rodo, jog tėvų požiūris tiesiogiai veikia ir vaiko požiūrį: vaikai apie psichiką veikiančių medžiagų pavojų sužinoję iš tėvų, yra mažiau linkę jas vartoti lyginant su vaikais, kurie iš tėvų negavo jokios informacijos arba tėvų veiksmai nebuvo tinkamu pavyzdžiu.
Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai pataria tėvams, kaip kalbėtis apie psichoaktyviąsias medžiagas ir narkomanijos problemą. Informacinėje medžiagoje pristatomi 2020 m. departamento vykdytos tėvų apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 18 tūkst. tėvų, auginančių mokyklinio amžiaus vaikus (1-12 klasių), rezultatai, aktualūs faktai ir patarimai.
Rasa Simonavičienė
Visuomenės sveikatos specialistė
(jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė)