
Šventiniu laikotarpiu išlikime sveiki!
Štai ir vėl atskuba gražiausių žiemos švenčių periodas. Jų laukimas šiais metais kiekvienam iš mūsų buvo ir yra absoliučiai kitoks: susiduriame su didžiule nežinomybe dėl savo ir artimųjų sveikatos, šalies ir viso pasaulio ateities. Nepasiduokime niūrioms nuotaikoms, savo šeimose patirkime kuo daugiau gražių akimirkų ir, aišku, visą šį šventinį laikotarpį išlikime sveiki. Jūsų dėmesiui – svarbiausi visuomenės sveikatos specialistų patarimai.
Likime namuose
Laikas su pačiais artimiausiais žmonėms, su kuriais bendraujame kasdien – toks turėtų būti kiekvieno mūsų šiųmečių švenčių planas, stebint dabartinę epidemiologinę situaciją. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų vertinimu, tam, kad situacija po švenčių netaptų dar grėsmingesnė, svarbu, kad per šventes bendrautume su kuo mažiau žmonių – tik su savo šeimos nariais, su kuriais gyvename vienuose namuose, o su kitais –„susitiktume“ tik nuotoliniu būdu, šiuolaikinių technologijų pagalba. NVSC specialistai pastebi, kad didžiųjų metų švenčių laikotarpis grėsmingas tuo, kad susitikimai šaltuoju metų periodu, kitaip nei kitais metų laikais, dažniausiai vyksta uždarose, mažai vėdinamose patalpose, o švenčių metu yra atsipalaiduojama, susiburiama prie stalo, nedėvimos kaukės.
Tinkamai vėdinkime patalpas
NVSC specialistai primena, kaip šiuo laikotarpiu, kuomet išskirtinai daug laiko praleisime namuose, svarbu tinkamai vėdinti patalpas. Tinkamai išvėdintose patalpose ne tik geriau jausimės, būsime darbingesni, bet ir apsisaugosime nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip gripas, COVID-19 infekcija ir eilės kitų užkrečiamųjų ligų. Tai pat užkirsime kelią pelėsių grybelių, namų dulkių erkučių, kurios gali sukelti alergines reakcijas bei paveikti žmogaus imuninę sistemą, dauginimuisi. Patalpas vėdinant natūraliai, patariama reguliariai keletą kartų per dieną langus palikti atidarytus bent 10–15 minučių.
Maistu mėgaukimės atsakingai.
Šventinis laikotarpis vis dar neatsiejamas nuo gausaus vaišių stalo. Nors atsakingai laikydamiesi karantino reikalavimų šiais metas maistu mėgausimės tik su šeimos nariais, vargu ar visuomet pavyks išvengti įvairaus pobūdžio mitybos ir maisto ruošos klaidų. Dažniausiai pagaminame pernelyg daug maisto ir jį valgome tiesiog nenorėdami išmesti, gamindami ne visuomet tinkamai laikomės higienos reikalavimų, o ruošdami maistą per neapdairumą ar norą sutaupyti panaudojame kartais ir ne visiškai šviežius ar kokybiškus maisto produktus. Dėl šių priežasčių kiekvienam iš mūsų kyla didelė rizika apsinuodyti maistu. Būkite budrūs: nepamirškite elementarių maisto ruošos taisyklių, o pirkdami maisto produktus švenčių stalui, atsakingai sudarykite pirkinių sąrašą ir pirkite tik tai ir tiek, kiek tikrai reikia, atkreipdami dėmesį į produktų galiojimo laiką.
Persivalgymas – tai ne tik skrandžio apkrova, kai prastai jaučiamės nuo per didelio maisto ir gėrimų kiekio, bet ir procesas, galintis išprovokuoti rimtas ligas. Persivalgius pablogėja bendra savijauta, gali svaigti galva, pykinti, darytis silpna. Dideliam maisto kiekiui suvirškinti reikia daugiau fermentų, todėl organizmas dėl to patiria savotišką stresą. Daugiau darbo tenka skrandžiui, kasai, kepenims, tulžies pūslei. Visi šie organai turi dirbti didesniu pajėgumu, o jeigu šie organai yra silpnesni arba apie tai, kad jie negaluoja, dar nežinote, per didelis maisto ar gėrimų kiekis gali išprovokuoti išties rimtus sveikatos sutrikimus. Net ir kartą persivalgius, ypač, jei kartu vartojamas riebus maistas ir alkoholis, tai gali turėti pasekmių ir organizme sukelti sudėtingus uždegiminius procesus.
Kaip viso to išvengti? Vadovaukitės šiais praktiškais patarimais, kurie padės Jums išgelbėti savo skrandį nuo persivalgymo ir leis pasimėgauti tuo, ką iš visos širdies pagaminote savo šeimos šventiniam stalui.
- Nenutrūkite nuo režimo
Negalvokite apie šį šventinį laikotarpį kaip apie atostogas nuo jūsų įprasto mitybos ir sporto režimo. Rūpinkitės savo mitybos racionu ir maisto suderinamumu.
- Daugiau judėkite
Jei sportuojate – sugrįžkite į savo įprastines treniruotes namuose iškart po švenčių. Mokslininkai įrodė, kad žmonės, kurie sportuoja, suvalgo mažiau, nes jie dažniausiai siekia tam tikrų fizinių tikslų. Judėjimas taip pat padės pagreitinti medžiagų apykaitą ir jaustis geriau, tad išeikite bent trumpam į kiemą įkvėpti gryno oro. Nepamirškite, kad judėjimas – ne tik treniruotės, bet ir smagus laisvalaikio leidimo būdas, kuris suteikia puikias emocijas.
- Pagaminkite sveikų užkandžių
Paruoškite tai, kas lengvai virškinama ir įsisavinama, bei nekaloringa.
- Mėgaukitės viskuo, tačiau rinkitės baltymus
Primename ir rekomenduojame, kad valgyti pradėkite nuo lengvų, tačiau skrandį užpildančių patiekalų, pavyzdžiui, sriubos ar salotų, tuomet valgykite tuos patiekalus, kurių pagrindą sudaro baltymai ir tik tuomet rinkitės angliavandenius.
- 20 minučių taisyklė
Ar žinote, kad smegenys sotumo jausmą pajaučia per 20 minučių? Jei norite pakartoti vieno ar kito patiekalo, padarykite mažą pertraukėlę.
- Mažesnės lėkštės
Rinkitės mažesnes lėkštes ir didesnius įrankius. Mokslininkai įrodė, kad žmonės, valgantys iš mažesnių lėkščių į jas prisideda net iki 45% mažiau maisto.
- Pasipuoškite šventėms
Rinkitės rūbus, kurie jus įpareigos galvoti, ką valgote, o ne tai, kas leis Jus jaustis patogiai. Aptempta suknelė arba kelnės su diržu tegul būna mažas priminimas, kad jums tikrai nebūtina suvalgyti viską, ką matote prieš save ant stalo. Panašiai pasitarnaus ir ryškus lūpdažis – pabaigus valgyti atnaujinkite lūpų dažus – o juk norėdama juos išsaugoti turėsite atsisakyti dar vienos vyno taurės arba deserto.
- Daugiau vandens, mažiau alkoholio
Alkoholis per šventes jums tikrai ne draugas. Viena, kad jis kaloringas ir turi daug cukraus, antra, jis sumažina jūsų savikontrolės mechanizmus, trečia – organizmas alkoholį virškina greičiau nei maistą. Ar žinote, ką tai reiškia? Tai, kad jūsų maistas ramiai sau gulės žarnyne ir lauks, kada ateis jo eilė būti suvirškintam. Todėl stenkitės alkoholinių gėrimų prie pietų ar vakarienės stalo suvartoti kuo mažiau. Tegu kas antras jūsų gėrimas būna stiklinė vandens, pirmenybę teikite gryniesiems gėrimams, o ne kokteiliams, maišytiems su dar daugiau cukraus turinčiomis sultimis ar limonadais.
- „Ačiū, aš dabar taip gerai jaučiuosi“
Kiekvienoje šeimoje yra tų, kurie primygtinai siūlo suvalgyti dar ir dar, ir dar, o žodžiai „aš nesu alkanas“ jiems neegzistuoja. Jei esate iš tų, kurie nuolat raginate – prisiminkite, kad to daryti nederėtų. Tie, kurie tokį spaudimą nuolat patiria, siūlome sakyti, kad jūs dabar jaučiatės tiesiog puikiai, kad pasiekėte būtent tą patį maloniausią sotumo tašką.
- Pagrindinė taisyklė
Ji visai nesudėtinga ir skambanti taip: neprisikrauti per daug maisto į lėkštę, o visko paragauti po truputį, riboti patiekalų kiekį, valgyti neskubant, pasimėgaujant, pajutus sotumą daugiau nebevalgyti, rinktis tokius patiekalus, kurių rečiau valgote kasdien.
Nepamirškite, kad švenčių metu daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama bendravimui ir laikui su šeima, o ne vien tik maistui. Kokybiškas laikas suteiks teigiamų emocijų, o ir širdis bus apsaugota nuo per didelio krūvio ir riebaus maisto.
Saugiai naudokime pirotechnikos priemones
Artėjant Naujiesiems metams, taip pat norime priminti apie liūdnas neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo pasekmes. Dauguma nelaimingų atsitikimų naudojant pirotechniką įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio, pažeidžiant elementarias saugos taisykles ir šias priemones naudojant ne pagal paskirtį. Naudojant pirotechniką, būtina laikytis visų naudojimo instrukcijose pateiktų nurodymų.
Nepamirškite, kad visuomet svarbu nukreipti priemonę į viršų ir atsitraukti saugiu atstumu (saugus atstumas nurodomas instrukcijoje). Jeigu pirotechnikos priemonė neiššovė, negalima artintis prie jos tiek laiko, kiek nurodyta instrukcijoje, negalima jos ardyti ar uždegti iš naujo. Niekada nedekite fejerverko pasilenkę virš jo, nes, fejerverkui netikėtai užsidegus, veido ir rankų nudegimai gali būti neišvengiami. Degdami prisėskite ir dekite dagtį per ištiestos rankos atstumą. Taip pat nemažai traumų patiria laikantieji fejerverkus rankose arba tuomet, kai degantis fejerverkas paleidžiamas į žmones. Kartais dagtis dega trumpiau, negu tikimasi, todėl fejerverkas gali sprogti rankose. Be kita ko, negalima dėti fejerverko į stiklinį ar metalinį indą. Jei toks indas sprogs, pasklidusios skeveldros gali sužeisti ne vieną netoliese esantį žmogų. Tad saugokite save ir apie galimus pavojus nepamirškite įspėti mažųjų pirotechnikos gerbėjų.
Tad ant prasmingiausių metų švenčių slenksčio, mes kiekvienam linkime stiprios sveikatos, supratingumo, vilties, ramybės ir kuriančios, bet ne griaunančios Kalėdų Dvasios. Tegul šventinis Kalėdų laikotarpis artimaisiais ir draugais pripildo ne Jūsų namus, bet mintis. Ramių ir sveikų švenčių, saugokime save ir savo artimuosius.