Skip to content

COVID-19: svarbiausia informacija vienoje vietoje (nuolat pildoma)

Pasidalinkite

NEMOKAMA KORONOS KARŠTOJI LINIJA 1808
VEIKIA VISĄ PARĄ!

Skambinti pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams –
karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų.

Vienintelis Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto adresas, kuriame skelbiama oficiali informacija apie koronavirusą –
www.koronastop.lt.

SVARBU:
Siekdamas suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinį tyrimą (apklausia atvejus, aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes, sąlytį turėjusius asmenis bei kitą epidemiologiškai svarbią informaciją). Sąlytį turėję asmenys izoliuojami, su jais kasdien susisiekiama, vertinama jų sveikatos būklė.

Paspaudę šią nuorodą rasite informaciją apie vykdomo tyrimo rezultatus,
taip pat ir apie COVID-19 užsikrėtusių asmenų lankytas vietas.  Šis sąrašas bus nuolat pildomas.

Jei jūs lankėtės pažymėtose vietose nurodytu laiku ir su jumis nesusisiekė NVSC specialistai, prašome užsiregistruoti paskambinus šiuo telefono numeriu: +370 62077547.
Kreiptis tik darbo laiku (I-IV 8:00-17:00, V 8:00-15:45).

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas. Naujajam koronavirusui būdingi į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais naujasis koronavirusas sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. kovo 16 d. sprendimu Nr. V-373 patikslintas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę iš bet kurios užsienio valstybės, o ne tik iš konkrečių, kaip iki šiol, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas.

Atkreipiame dėmesį, kad visi Lietuvos piliečiai 14 d. laikotarpyje grįžę iš bet kurios užsienio šalies turi užpildyti šią anketą NVSC internetiniame puslapyje. Jei grįžote į Lietuvos teritoriją lėktuvu ir parskridę užpildėte keleivio kortelę pakartotinai pildyti anketos nereikia, tačiau jei pasiekėte šalį kitomis transporto priemonėmis ir keleivio kortelės pildyti neteko – tai rekomenduojama padaryti kuo skubiau.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 3.1.5. papunkčiu,  asmenims, grįžusiems iš užsienio valstybių, privaloma 14 dienų izoliacija. Net jei žmogus tuo metu nejaučia jokių ligos simptomų, grįžęs iš užsienio kelionės turi izoliuotis savarankiškai namuose.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius primena, kad izoliacijos metu:

DRAUDŽIAMA:
·       išeiti iš namų, ar kitaip palikti izoliavimo vietą (viešbutį, paskirtas patalpas ir pan.) 14 d. nuo buvusio kontakto su ligoniu ar rizikos užsikrėsti, pvz.: grįžimo iš užsienio*;

·       lankytis viešose vietose (parduotuvėje, vaistinėje, darbe, mokyklose, renginiuose ar kitose susibūrimo vietose);

·       izoliavimo metu namuose priimti svečius, draugus, artimuosius.

*Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) papildomai informuoja, kad asmenims, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems asmenims, draudžiama. Išeiti į lauką galima tik tuo atveju, jeigu  asmuo tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, buvimas savo balkone, terasoje, nuosavame kieme, kuriame nesutiks kitų žmonių.
BŪTINA:
·       izoliavimo metu neišvengus kontakto su kitais asmenimis, laikytis atstumo ir laiko taisyklės, t. y. bendrauti ne arčiau kaip per 2 metrus (du geri žingsniai) ir ne ilgiau kaip 15 min.

·       visą izoliavimo laikotarpį nepamiršti rankų higienos reikalavimų (plovimas su muilu ir vandeniu);

·       dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas, o esant galimybei ir jas dezinfekuoti;

·       jei žmogus nuolat vartoja vaistus, receptui išduoti, į savo šeimos gydytoją kreiptis nuotoliniu būdu, t. y. be fizinio apsilankymo;

·     perkelti visus suplanuotus vizitus pas gydytojus, odontologus ar iš anksto numatytas procedūras, kol nesibaigs saviizoliacijos laikotarpis.

LEIDŽIAMA:
·         namuose ir izoliavimo vietoje būti be medicininės kaukės (jei nėra ligos simptomų). Ji būtina tuo atveju, jei pasireiškia kvėpavimo takų infekcijos simptomai – pavyzdžiui, kosulys, dusulys ir kita.

·       apsirūpinti maistu ir kitomis būtiniausiomis prekėmis nuotoliniu būdu (internetu);

·       maisto prekes gali pristatyti šeimos narys, draugas, bet pristatančiam asmeniui neturi būti taikomi izoliavimo principai. Prekes pristatant kurjeriui ar artimiesiems rekomenduojama pasinaudoti galimybe gauti jas „ne į rankas“, t. y. prekes paliekant prie durų;

·       bendrauti telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis su artimaisiais, draugais;

·       dirbti nuotoliniu būdu.

Izoliacijos metu NVSC specialistai atlieka aktyvų asmens stebėjimą (su stebimu asmeniu susisiekia telefonu, el. paštu ir užrašo sveikatos būklę), todėl izoliuotas asmuo privalo:

  • būti pasiekiamas (-a) visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ar/ir el. paštu;
  • kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į nemokamą Koronos karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808. Esant poreikiui, skambinantysis bus sujungiamas su GMP dispečerine.

SVARBU:

2020 m. kovo 19 d. Kaune pradėjo veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Šis punktas aptarnaus ir Raseinių rajono savivadybės gyventojus. Punktas įkurtas Kauno kempinge (Jonavos g. 51A). Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.

Veiksmų seką, kurios būtina laikytis koronaviruso infekcijos tyrimų mobiliajame punkte, rasite paspaudę šią nuorodą.

Izoliavimosi principas taip pat galioja pacientams, sergantiems koronaviruso infekcija, žmonėms, įtariamiems, kad serga, ir galimai sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims. Siekiant suvaldyti naujojo koronaviruso (COVID-19) grėsmes, sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos izoliacijos taisyklės, kuriose nustatoma šių asmenų izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje tvarka. 

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Vadovaujantis 2020 m. kovo 18 d. Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. A1-270 „Dėl koronoviruso infekcijos valdymo priemonių patvirtinimo“ numatytos šiuo metu aktualiausios infekcijos valdymo priemonės, veikti įpareigotos savivaldybės įstaigos ir administracijos specialistai.

  • Kai asmens gyvenamoji vieta neatitinka higienos sąlygų ir/ar nėra galimybės izoliuotis namuose dėl kitų kartu gyvenančių asmenų saugumo, asmenys gali būti izoliuojami Savivaldybės numatytose patalpose.

Jeigu izoliacijai namuose nėra sąlygų, galite kreiptis į
Raseinių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų
operacijų centrą:

Apgyvendinimo koordinatorius – Robertas Pareigis, mob. 8 686 52644; tel. 8 428 79601,   el. p. robertas.pareigis@raseiniai.lt

Socialinės pagalbos koordinatorė – Loreta Laugalienė (aprūpinimas maistu ir būtiniausiomis priemonėmis), mob. 8 615 82922; tel. 8 428 79580,
el. p. loreta.laugaliene@raseiniai.lt

  • 2020 m. kovo 19 d. Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje įsteigta karštoji linija, į kurią Savivaldybės gyventojai galės kreiptis telefonu
                                        8 686 03680.
    Ekstremalių situacijų operacijų centro karštosios linijos telefonas veiks visą parą, septynias dienas per savaitę. Šiuo telefonu kreiptis tik kraštutiniais atvejais, kai tampa akivaizdu, kad Jūsų problemų nėra galimybių išspręsti pasitelkus artimųjų pagalbą ar kreipiantis anksčiau Savivaldybės Facebook paskyroje, interneto svetainėje bei žiniasklaidoje paviešintais kontaktais.
  • 2020 m. kovo 19 d. ypatingiems atvejams parengtas autobusas, kuriuo bus pervežami iš užsienio į Lietuvą sugrįžtantys ir privalomai saviizoliuotis turintys asmenys.

Primename, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) suteikti įgaliojimai skirti administracines nuobaudas asmenims, pažeidusiems Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo reikalavimus ir patvirtintas izoliavimo taisykles. Nesilaikant saviizoliacijos reikalavimų (paliekant izoliavimosi vietą be sveikatos priežiūros specialisto leidimo; priimant svečius (lankytojus) namuose; nesilaikant sveikatos priežiūros specialisto nurodymų ir kt.) galiojančių teisės aktų šalyje nuostatomis gali būti taikomos šios priemonės ir atsakomybės:

  • Būtinoji izoliacija arba būtinasis hospitalizavimas.
  • Administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda, asmenims nuo 60 iki 140 eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo 140 iki 600 eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo 550 iki 1200 eurų. Jei asmens veikla, sukėlė pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, jam gali grėsti bauda nuo 300 iki 560 eurų.
  • Baudžiamoji atsakomybė – priklausomai nuo padarinių (tas, kas pažeidė teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimus ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisykles, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Tas, kas būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga infekcine liga, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu).
  • Civilinė atsakomybė – turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais. Kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų numatytais atvejais – ir neturtinę žalą privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. Jeigu fizinis asmuo suluošintas ar kitaip sužalota jo sveikata, tai už žalą atsakingas asmuo privalo nukentėjusiam asmeniui atlyginti visus šio patirtus nuostolius ir neturtinę žalą.

Pastebėję pažeidimus galite kreiptis 112. 

 

Rekomendacijos kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

Siekiant apsisaugoti nuo virusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių užkrečiamųjų ligų plitimą mažinančių priemonių:

  • dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu;
  • neliesti rankomis veido ir akių;
  • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);
  • laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius);
  • vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Taip pat rekomenduojama atsakingai laikytis kitų higienos reikalavimų:

  • bent kartą per valandą reguliariai vėdinti patalpas;
  • drėgnuoju būdu valyti baldus ir kitus kietuosius paviršius,
  • papildomai dezinfekuoti durų rankenas, kitas rankomis dažnai liečiamas detales (turėklus, atlošus ir kt.).
  • vengti masinių susibūrimo vietų, vietoje viešojo transporto, esant galimybei, rinktis nuosavą automobilį arba daugiau keliauti pėsčiomis. Siekiant suvaldyti grėsmes, Sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. kovo 19 d. sprendimu Nr. V-453 keičiasi tvarka parkuose ir kitose viešose erdvėse – žmonės turėtų vaikščioti, būriuotis mažomis – ne didesnėmis nei penkių žmonių – grupelėmis, o vaikų žaidimų aikštelėse – žaisti tik vienos šeimos vaikai.
  • į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kitas įstaigas ir organizacijas vykti tik esant būtinybei (rekomenduojama naudotis elektroninėmis priemonėmis – telefonu ar internetu).
  • vengti bet kokio artimo kontakto su žmonėmis, galinčiais nešioti virusą.

 

Konsultacijos rūpimais klausimais taip pat teikiamos elektroniniu paštu: koronavirusas@sam.lt

 

Daugiau patikimos ir nuolat atnaujinamos informacijos Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas

Kita Raseinių rajono savivaldybės gyventojams aktuali informacija:
Raseinių rajono savivaldybės internetiniame puslapyje
ir
Savivaldybės Facebook paskyroje.