Skip to content

Susitelkę įveikime TB

Pasidalinkite

Kovo 24 – oji – pasaulinė tuberkuliozės diena, kurios šūkis „Susitelkę įveikime TB“. Tuberkuliozė (lot. tuberculum – mazgelis) – plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos, kurios plinta oro lašeliniu būdu, todėl užsikrėsti galima nuo sergančiojo tuberkulioze – jam čiaudint, kosint, kvėpuojant. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Šios bakterijos gali pažeisti bet kurį organą ir sukelti jo pakenkimą, bet tik aktyviąja atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo ją perduoda aplinkiniams. Paprastai tuberkulioze užsikrečiama ilgą laiką bendraujant su sergančiu žmogumi. Didžiausia tikimybė ja užsikrėsti nuo bendradarbio ar šeimos.

Tuberkulioze susirgti didžiausią riziką turi asmenys, kurių nusilpusi imuninė sistema, skurdžiai maitinasi. Piktnaudžiauja alkoholiu ir narkotikais, turėjusiems artimą kontaktą su aktyvia tuberkuliozės forma. Vyriška lytis (mokslininkai teigia, jog sergamumo ir mirtingumo skirtumų priežastys yra labiau socialinės nei biologinės), amžius, darbas sveikatos priežiūros įstaigose, keliavimas į didelio ligos paplitimo šalis taip pat turi įtakos šios ligos atsiradimui. Šios ligos požymiai labai panašūs į gripo: apetito stoka, naktinis prakaitavimas, dusulys, kosulys, bendras silpnumas, karščiavimas, kūno masės mažėjimas, atsikosėjimas krauju, skrepliavimas. Jei simptomai trunka daugiau nei tris savaites derėtų kreiptis į gydytoją dėl ištyrimo.

Svarbiausia – laiku pastebėti ir gydytis. Tuberkuliozės bakterijos, gali tūnoti organizme ilgus dešimtmečius prieš pasireiškiant ligai, tačiau tik kas dešimtam jų nešiotojui gresia kada nors susirgti šia liga. Tuberkuliozė gydoma ne trumpiau nei 6 mėnesius. Ligonis vaistus turi gerti reguliariai ir gana ilgai pagal gydytojo nurodymus, net jei savijauta pagerėjo anksčiau. Per anksti nutraukus gydymą neretai išsivysto gydymui atsparios tuberkuliozės bakterijos. Ligos eigą lemia ne tik individualus atsparumas, bet ir sergančiojo amžius, gyvenimo sąlygos.

Pajutus menkiausius sveikatos negalavimus, svarbu, kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Kiekvienas žmogus, net neturėdamas jokių negalavimų, profilaktiškai pats turi kreiptis į gydytoją bent vieną kartą per metus.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė