
Raseinių rajono mokinių dantų ir žandikaulių būklė kelia nerimą
Vienas iš nemaloniausių dalykų tėvams, kai jų vaikai pradeda skųstis dantukų skausmu. Vaikai dėl to neužmiega naktimis, blaškosi, blogai valgo. Tačiau ne visi tėvai vaikų dantų priežiūrai skiria pakankamai dėmesio.
Tėvai turi žinoti, kad jų vaikų burnos sveikata daugiausia priklauso nuo jų pačių pastangų. Ne atsitiktinai dantų ėduonis ir apydančio ligos vadinamos elgsenos ligomis. Kitaip tariant, jos yra netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė. Dantų ėduonį dažniausiai sukelia apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Todėl svarbiausia jas pašalinti. Dantis valant šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Taip ne tik mechaniškai pašalinamos apnašos, bet ir fluoridai patenka ant danties paviršiaus.
Ankstyvas vaikų mokymas teisingos burnos higienos yra labai svarbus todėl, kad pieninių dantų formavimasis įtakoja nuolatinių dantų būklę. Dantų valymas padeda išsaugoti sveikus dantis, todėl vaikai nuo mažų dienų turėtų įprasti valytis dantis šepetėliu ir pasta. Odontologai rekomenduoja tai daryti du kartus per dieną (po pusryčių ir vakarienės), išskalauti burną vandeniu po kiekvieno valgymo, naudotis kitomis dantų higienos priemonėmis: specialiais dantų siūlais, krapštukais, skalavimo skysčiais. Todėl reguliarus (dažniau nei kartą per dieną) dantų valymas šepetėliu ir pasta yra vienas dažniausiai naudojamų rodiklių vertinant vaikų ir suaugusiųjų burnos higieną.
Vaiko profilaktinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas odontologas įvertina vaiko dantų, žandikaulių būklę. Vaiko sveikatos pažymėjimo II dalyje specialistas nurodo dantų ėduonies intensyvumo rodiklį, t. y. kiek pažeistų ėduonies, plombuotų bei dėl ėduonies išrautų pieninių bei nuolatinių dantų turi vaikas. Informaciją apie pieninius dantis nurodoma prie raidžių k, p, i, informacija apie nuolatinius dantis – prie raidžių K, P,I. Kada KPI reikšmė yra mažesnė nei 1,2 – ėduonies intensyvumas apibūdinamas kaip labai žemas; nuo 1,2 iki 2,6 – žemas, nuo 2,7 iki 4,4 – vidutinis; nuo 4,5 iki 6,5 – aukštas ir labai aukštas, kai rodiklis yra didesnis nei 6,5.
2017 m. mokiniai, turintys labai žemą KPI indeksą sudarė 22,96 proc., žemas KPI indeksas nustatytas 10,51 proc. Mokiniai, kurių nuolatinių dantų ėduonies intensyvumo rodiklis buvo vidutinis, 2017 m. sudarė 23,28 proc., aukštą turėjo 15,06 proc. ir labai aukštą 24,68 proc. vaikų. 2017 m. 84,3 proc. Raseinių rajono mokinių turėjo ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų (2016 m. – 83 proc.).
Atlikęs 2017 metų mokinių dantų būklės analizę, Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pateikia analizės rezultatus. Plačiau su analizės rezultatais galite susipažinti paspaudę šią nuorodą.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Asta Kavaliauskienė