Skip to content

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

Pasidalinkite

Sausio 22-28 d. minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo riziką“. Šios savaitės pagrindinis tikslas atkreipti visuomenės, o ypač moterų, dėmesį į gimdos kaklelio vėžio prevenciją bei paskatinti dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje. Pagal šią programą nemokamai kartą per trejus metus pasitikrinti gali kiekviena privalomuoju sveikatos draudimu apdrausta moteris nuo 25 iki 60 metų. Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Gimdos kaklelio vėžys yra piktybinis navikas, kuris kaip ir visi kiti, yra nulemtas daugelio kartu veikiančių žalingų veiksnių. Literatūroje minimi šie pagrindiniai veiksniai: žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija, ilgalaikis oralinių kontraceptinių priemonių vartojimas, gimdymų skaičius, nėštumo nutraukimas bei kiti socialiniai ir ekonominiai veiksniai. ŽPV infekcija perduodama liečiant užsikrėtusio žmogaus lytinius organus ar lytinių santykių metu. Dažniausiai ši infekcija praeina nesukeldama simptomų, tačiau gali nulemti karpų atsiradimą ant lytinių organų, uždegimus. Ilgainiui daugeliui žmonių šis virusas pasišalina iš organizmo, tačiau daliai išlieka ir vėliau sukelia vėžinius pakitimus. Moterims šis virusas dažniausiai sukelia gimdos kaklelio vėžį, tačiau tai gali būti ir makšties, išangės, vyrams – ir varpos vėžio atsiradimo priežastis. Lytiniai santykiai jauname amžiuje bei didelė lytinių partnerių kaita siejama su didesne rizika užsikrėsti ŽPV, o tuo pačiu – ir susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Lietuvoje miršta beveik kas antra šia liga susirgusi gyventoja.

Svarbu žinoti, jog gimdos kaklelio vėžio galima išvengti: pasiskiepyti ir reguliariai atlikti gim­dos kaklelio citologinį tyrimą. Citologinis gimdos kaklelio tyrimas parodo, ar nėra pakitusių ląstelių, kurios vėliau gali išsivystyti į vėžį. Sutrumpintai šis tyrimas vadinamas PAP testu, PAP tepinėliu arba citologiniu tyrimu. Kita labai veiksminga profilaktikos priemonė, galinti apsaugoti moteris nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos poveikio ir sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra vakcina nuo ŽPV. Tyrimų duomenimis, 9-12 metų amžiaus neturėjusių lytinių santykių mergaičių vakcinacija nuo ŽPV gimdos kaklelio vėžio išsivystymo riziką gali sumažinti net 93 proc. Pasiskiepijusios merginos ir moterys įgyja imunitetą labiausiai paplitusioms žmogaus papilomos viruso atmainoms.

Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai nuo ŽPV infekcijos pirma doze buvo paskiepytos 9 765 mergaitės, antra – 5 441. Skiepai nuo ŽPV infekcijos taip pat apsaugo ir nuo lytinių organų karpų bei kitų lytinių organų vėžio. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Giedrė Vaidotienė