Skip to content

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

Pasidalinkite

Kiekvienais metais sausio paskutinė savaitę (šiais metais sausio 20-26 d.) minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo riziką“. Šios savaitės pagrindinis tikslas atkreipti visuomenės, o ypač moterų, dėmesį į gimdos kaklelio vėžio prevenciją bei paskatinti dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje. Tarptautinės organizacijos primena, kad Europoje kasmet registruojama apie 33 tūkst. naujų susirgimų gimdos kaklelio vėžiu ir kas antra moteris nuo jo miršta. Pagal šią programą nemokamai kartą per trejus metus pasitikrinti gali kiekviena privalomuoju sveikatos draudimu apdrausta moteris nuo 25 iki 60 metų. Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Gimdos kaklelio vėžys yra piktybinis navikas, kuris kaip ir visi kiti, yra nulemtas daugelio kartu veikiančių žalingų veiksnių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2018 metais pasaulyje diagnozuota 570 tūkst. naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir tai ketvirtas dažniausiai pasitaikantis moterų vėžys. Lietuvoje kasmet apie 450 moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, iš kurių pusė miršta nuo jo.

Svarbu žinoti, jog gimdos kaklelio vėžio galima išvengti: pasiskiepyti ir reguliariai atlikti gimdos kaklelio citologinį tyrimą. Citologinis gimdos kaklelio tyrimas parodo, ar nėra pakitusių ląstelių, kurios vėliau gali išsivystyti į vėžį. Kita labai veiksminga profilaktikos priemonė, galinti apsaugoti moteris nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos poveikio ir sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra skiepai.

Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, skiepijimų aprėptys nuo ŽPV infekcijos pastaraisiais metais turėjo didėjimo tendenciją: 2018 m. paskiepytų pirma ŽPV vakcinos doze aprėptys siekė – 77,8 proc., antra – 65,2 proc., o metais anksčiau (2017m.) skiepijimų aprėptys buvo gerokai žemesnės – atitinkamai 43,2 ir 27,7 procentai.

Dėl nemokamos vakcinacijos nuo ŽPV infekcijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis.

 

Giedrė Vaidotienė,
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą