Skip to content

Prabėgo „Veiksmo savaitė prieš patyčias“

Pasidalinkite

Kovo 15-19 dienomis Raseinių rajono ugdymo įstaigose vyko Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inicijuota Veiksmo savaitė prieš patyčias. Prie iniciatyvos noriai prisijungė Šaltinio progimnazija, Girkalnio ir Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos, Ariogalos, Prezidento Jono Žemaičio, Betygalos, Šiluvos ir Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos. Šiose ugdymo įstaigose veiksmo savaitės metu suorganizuoti 25 nuotoliniai prevenciniai susitikimai, juose dalyvavo kiek daugiau nei 900 moksleivių.

Šiais metais patyčių reiškiniui aptarti visuomenės sveikatos specialistai pasitelkė 5 skirtingų profesijų ir patirčių lektorius. Vienas pirmųjų – judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ Kauno regiono skyriaus pirmininkas, bendruomenės pareigūnas Darius Joneikis. Susitikimų metu buvo kalbama ir diskutuojama apie patyčių lygį Lietuvoje ir užsienyje, naujas tendencijas, pandemijos metu stebimus pokyčius, vyko prevencinių video reportažų peržiūros, moksleiviai buvo kviečiami dalyvauti įvairiose prevencinėse iniciatyvose.

Netgi 8 prevenciniai susitikimai suorganizuoti su VšĮ „Skaitmeninės etikos centras” lektorėmis Renata Gaudinskaitė ir Rasa Jauniškienė. Kuo ypatingi skaitmeninio pasaulio užkulisiai arba kaip medžiojamas mano dėmesys? Ką galiu valdyti skaitmeninėje erdvėje, o ko, deja, ne? Ką patarčiau draugui (jaunesniam broliui ar sesei), iš kurio tyčiojamasi internete? Kaip pasakyti NE? Kaip visgi laimėti, kai ne viską, kas susiję su skaitmenine erdve, galiu valdyti? Pagal amžiaus grupes pritaikyto mokymų turinio pagalba buvo atsakyta ne tik į šiuos, bet ir į kitus, patiems moksleiviams kylančius klausimus.

Absoliučiai kitokiu – pokalbio ir diskusijos formatu vyko 5 prevenciniai susitikimai su Jaunimo linijos savanoriu Andriumi Rusecku. Andrius sako: „Pastebėjau, kad vaikams labai svarbu kalbėti apie patyčias, nes su jomis susiduria kone visi. Vieni vaikai patiria patyčias ir nežino, kaip elgtis, klausia, ar „normalu“ ieškoti pagalbos, o jei ieškoti, tai kur? Kiti vaikai, tuo tarpu, tyčiojasi iš kitų, nes yra patys dėl įvairių priežasčių patyrę pažeminimą, pavyzdžiui, dėl tėvų netinkamo auklėjimo, tėvų netekties, skyrybų, nepasiturinčio gyvenimo ir kt. Taip pat daug vaikų yra patyčių liudininkai ir taip pat nežino, kaip elgtis. Sakyčiau, pasimetimas dėl reakcijos į patyčias yra tikrai neraminantis. Pavyzdžiui, vaikams vis dar atrodo, kad teisinga reakcija į patyčias yra smurto atsakas. Nors apie tai kalbėti daugeliui ir buvo nedrąsu, tačiau visgi atsirado moksleivių, kurie noriai dalinosi ir aš labai džiaugiuosi, kad galėjome laiku išdiskutuoti, kaip elgtis vienokiu ar kitokiu atveju.“ Andriaus manymu, labai svarbu kuo daugiau moksleivių įtraukti į tokio pobūdžio diskusijas. Tai kol kas retai pasirenkamas ir naudojamas formatas, kurį būtina praktikuoti kuo dažniau.

Taip pat daug dėmesio sulaukė ir kvietimas susipažinti su broliais Algirdu ir Remigijumi Gataveckais. 5 prevenciniai susitikimai neprailgo – jų metu broliai savo asmenine patirtimi iliustravo atsakymus į dažnai keliamą klausimą, kaip savęs „nenurašyti“ ir eiti pirmyn tuomet, kai labai sunku. „Mes su broliu visuomet buvome kitokie nei visi – augome vaikų globos namuose. Dėl to man ir mano broliui visuomet buvo gėda, jautėmės pažeidžiami. Iš mūsų klasės draugai tyčiojosi dėl pigių, paaukotų drabužių, taip pat dėl to, kad mėgome dailę, piešėme, kai tuo tarpu kiti klasės berniukai – mėgo fiziką ir matematiką“, – pasakoja Algirdas. Jo teigimu, lūžis įvyko paauglystėje, supratus, kad būti kitokiam nei visi – yra „kieta“.

Veiksmo savaitę vainikavo 3 prevenciniai susitikimai su atlikėja Ieva Zasimauskaite. Su patyčiomis vienokia ar kitokia forma susiduriame, ko gero, visi. Tačiau ne visi vienodai šį išbandymą ištveriame. Kaip tą padaryti ir pamilti save, atvirai,  jautriai ir nuoširdžiai moksleiviams papasakojo Ieva. „Visuomenėje labiausiai liūdina patyčios, jų apstu visose srityse. Galbūt jos kyla iš to, kad žmonės ieško problemų ne savyje, o išorėje. Džiugu, kad pradedame garsiau apie šią problemą diskutuoti, kad nebijome ieškoti pagalbos, kalbėti apie savo vidų, tikrąją savijautą. Taip pat dažniau turėtume dalytis tikra realybe, o ne nuolat mėginti pagražinti savo gyvenimus. Tai niekur neveda“, – sako Ieva. Susitikimų metu Ieva gavo daugybę privačių žinučių, atsakė į moksleiviams rūpimus klausimus, dovanojo savo mylimiausią dainą ir palinkėjo, pirmiausia, visuomet patiems būti pavyzdžiu. Tikime, kad šis patarimas pasiekė kiekvieno susitikimo dalyvio širdį.

Reflektuodami praėjusios savaitės įvykius, visuomenės sveikatos specialistai džiaugiasi didžiuliu ir prasmingu darbo rezultatu. Kiekviena diskusija, kiekvienas klausimas ir kiekviena privati žinutė rodo, kad vaikams rūpi, jiems skauda, o mūsų darbas ir iniciatyvos yra labai reikalingi. Už bendradarbiavimą dėkojame ugdymo įstaigoms,  už nuoširdumą – lektoriams ir tikime, kad tokių sėkmingų inciatyvų ateityje bus daugiau ir jos padės auginti kitokią – sveikesnę ir empatiškesnę kartą.

Iniciatyva iš dalies finansuojama projekto „Raseinių rajono gyventojų sveikatos stiprinimas, gerinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą“ Nr. 08.4.2-ESFA-R-630-21-0006 lėšomis.

 

Rasa Simonavičienė
Visuomenės sveikatos specialistė
(jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė)