Skip to content

Pavasaris – erkių sezono pradžia

Pasidalinkite

Atėjus pavasariui, saulė žadina kiekvieną gyvą sutvėrimą, vilioja ir žmones dažniau pabūti gamtoje. Tačiau ką daryti, kad poilsio nesutrikdytų tykantys pavojai – erkes ir jų sukeliamas ligos. Kovas-spalis – tai erkių sezoniško aktyvumo pikas. Erkių aktyvumo trukmė ir jų dinamika tiesiogiai priklauso nuo meteorologinių ir klimatinių sąlygų (vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi yra +7ºC).

Lietuva priklauso erkių išplitimo zonai. Erkės mėgsta šilumą ir drėgmę, todėl dažniausiai aptinkamos miškuose, pievose, parkuose, kolektyviniuose soduose. Paprastai erkė savo aukos tyko visai neaukštai – apie 10 cm nuo žemės ant žolės stiebo. Jos nepakyla daugiau kaip iki 1,5 m. Pati nukeliauti tepajėgia vieną metrą, o keliauja ,,prisisegusi” prie žmonių, gyvūnų. Erkės yra aklos, tačiau turi specialų jutimo organą, vadinamą Helerio aparatu, esantį ant priekinių erkių kojų porų. Pajutusios šilumą, kvapą, žolės judėjimą, erkės užropoja ant savo aukos ir stipriai įsisiurbia. Erkės įkandimo žmogus nejaučia, nes savo seilėse ji turi nuskausminamųjų, priešuždegiminių ir kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų. Įsisiurbusi erkė gali išbūti ant aukos kūno iki 15 d. Dažniausiai jos randamos ant minkštos odos, kur gera kraujotaka. Erkės savo seilėse ar žarnyne gali turėti bakterijų ar virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į žmogaus organizmą. Dažniausiai registruojamos erkių platinamos ligos – erkinis encefalitas, bei Laimo liga.

Norint išvengti erkių įsisiurbimo būtina pasirūpinti tinkama apranga ir skiepais: renkitės taip, kad drabužiai kuo daugiau dengtų kūną. Drabužiai turi būti ilgomis rankovėmis, rankogaliai turi gerai priglusti prie kūno, kelnių galus sukišti į puskojines, ryšėti skarelę ar užsidėti gerai priglundančią kepurę. Drabužiai turi būti šviesūs, kad būtų geriau pastebėti erkę. Vienas iš efektyviausių būdų siekiant išvengti erkių platinamų ligų – skiepai.

Nepamirškite! Grįžus į namus tuojau pat nusirengti drabužius, pakabinti juos negyvenamoje patalpoje. Gerai apžiūrėti kūną, ypač pakinklius, kaklą, paausius, kirkšnį. Išsišukuoti plaukus.

Radus įsisiurbusią erkę, tuojau pat ją ištraukite pirštais ar pincetu. Jokiu būdu negalima tepti įsisiurbusios erkės riebalais. Erkę suimkite kuo arčiau odos ir švelniu, bet tvirtu judesiu, nesukinėjant į šonus, ištraukti. Po to įsisiurbimo vietą nuplaukite vandeniu su muilu ar dezinfekuokite.

Jeigu po erkės įkandimo odoje atsiranda rausva, plintanti dėmė, vargina galvos skausmai, prasidėjo karščiavimas, jaučiamas bendras organizmo silpnumas – būtina kreiptis į gydytoją!

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė