
Pasaulinė žindymo savaitė
Rugpjūčio 1–7 dienomis minima Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje. Šių metų žindymo savaitės tema – „Žindymas – gyvenimo pamatas (esmė)“.
Žindymas krūtimi – geriausias ir vertingiausias kūdikio maitinimas, o kartu puiki apsauga nuo ligų. Geriausias būdas skatinti pieno susidarymą yra dažnas žindymas. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikį išimtinai žindyti pirmus 6 gyvenimo mėnesius siekiant užtikrinti kūdikių optimalų augimą, vystymąsi ir sveikatą. Išimtinis žindymas – tai kūdikių maitinimas, kai jiems duodamas tik motinos pienas, neprimaitinant kitais produktais ir neduodant gerti kitų skysčių, įskaitant vandenį, arbatas ir sultis.
Ištirta, jog motinos piene yra 400 medžiagų, kurių negalima aptikti jokiame pakaitale. Jis lengvai virškinamas ir efektyviai įsisavinamas, saugo kūdikį nuo infekcinių ir neinfekcinių ligų kūdikystėje ir vėlesniame amžiuje, padeda vystytis emociškai ir intelektualiai. Krūtimi žindomi kūdikiai rečiau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo, mažiau serga kvėpavimo takų, virškinimo sistemos ligomis, juos daug rečiau kamuoja alergijos ir viršsvoris. Žindymas turi įtakos taisyklingam žandikaulio ir burnos raumenų vystymuisi bei išdygusių dantukų apsaugai nuo ėduonies. Žindant kūdikį stimuliuojami moters hormonai, kurie skatina biologinį motinystės pagrindą: kantrybę, toleranciją, pasitikėjimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Šie hormonai mamas saugo nuo daugelio ligų: krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžio, osteoporozės.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė