Skip to content

Pasaulinė astmos diena

Pasidalinkite

Pirmąjį gegužės antradienį Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių minima Pasaulinė astmos diena. Pasaulinis astmos gydymo ir prevencijos programos (GINA) komitetas šios dienos paminėjimą organizuoja kasmet nuo 1998 metų. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į astmą – vieną iš seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir vieną iš labiausiai paplitusių lėtinių uždegiminių ligų.

Astma – lėtinė uždegiminė liga, kurios metu atsiranda kvėpavimo takų struktūriniai pokyčiai, dėl kurių padidėja jautrumas įvairiems dirgikliams ir, laikui bėgant, galimas laipsniškas plaučių funkcijos pablogėjimas. Dusulio priepuolius gali išprovokuoti fizinis krūvis, aštrūs kvapai, rūkalų dūmai, šaltis, stresas. Dažnai astmos paūmėjimus išprovokuoja virusinė kvėpavimo takų infekcija.

Kaip ir visų lėtinių uždegiminių ligų, jos eiga gali svyruoti nuo lengvos ir su pertrūkiais iki sunkios ir pastovios. Jei astma yra teisingai diagnozuota ir tinkamai gydoma, dauguma pacientų gali gyventi normalų gyvenimą.

Astmos prevencijai didelį vaidmenį vaidina alergenų ir dirgiklių šalinimas:

Norintiems apsisaugoti nuo šios ligos rekomenduojama nerūkyti, vengti vietų, kuriose yra rūkoma, gerai vėdinti patalpas, vengti namuose naudoti purškiklius ir lakus. Sergantieji astma kasmet turėtų būti skiepijami nuo gripo.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė