
Pagrindiniai patalpų įrengimo reikalavimai suaugusių asmenų socialinės globos įstaigose
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Kauno departamento Raseinių skyriaus specialistai primena ūkio subjektams, planuojantiems vykdyti ir vykdantiems suaugusiųjų asmenų socialinių globos įstaigų veiklą, apie pagrindinius patalpų įrengimo reikalavimus. Suaugusių asmenų socialinės globos įstaigų visuomenės sveikatos saugos reikalavimai numatyti Lietuvos higienos normoje HN 125:2019 ,,Suaugusių asmenų stacionarios socialinės globos įstaigos: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
Stacionarioje globos įstaigoje turi būti įrengtos šios patalpos: gyvenamieji miegamieji, maisto tvarkymo patalpa su valgykla (išskyrus atvejus, kai maistas stacionariai globos įstaigai teikiamas centralizuotai), bendrasis kambarys, valymo inventoriaus ir priemonių laikymo patalpa arba vieta jiems laikyti, tualetas, dušas ar vonia. Gyvenamieji miegamieji moterims ir vyrams įrengiami atskirai, išskyrus atvejus, kai kartu gyvena šeima arba nesusituokusi pora. Minimalus plotas vienam paslaugų gavėjui gyvenamajame miegamajame turi būti ne mažesnis kaip 5 kv. m. Miegamuosius draudžiama įrengti rūsiuose, cokoliniuose aukštuose.
Kiekvienam socialinių globos įstaigos gyventojui turi būti skirti baldai (lova, spintelė, kėdė, spinta ar atskira uždara spintos dalis), čiužinys, patalynė. Čiužiniai, pagalvės, antklodės turi būti su užvalkalais iš nepralaidaus skysčiams, atsparaus paviršių valymo ir dezinfekcijos priemonėms audinio arba iš audinio, tinkamo skalbti ir (ar) dezinfekuoti įstaigoje esančiomis priemonėmis.
Suaugusių asmenų socialinės globos įstaigoje turi būti įrengta vienas ar keli bendrieji kambariai, kurie gali būti įrengiami kartu su virtuvėmis-valgomaisiais. Bendrajame kambaryje kiekvienam gyventojui turi būti sudaroma galimybė atsisėsti.
Valgykloje vienai vietai turi būti numatyta ne mažiau kaip 1,4 kv. m. Valgykloje ar prie valgyklos turi būti įrengtos praustuvės, ne mažiau kaip 1 praustuvė 20-iai vietų valgykloje. Prie praustuvių turėtų būti skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių ar elektrinis rankų džiovintuvas, šiukšlių dėžė. Virtuvėje turi būti viryklė, gartraukis ar viryklė su integruotu gartraukiu, plautuvė, šaldytuvas, spintelės, sukomplektuoti valgomieji indai ir stalo įrankiai, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, bet ne mažiau kaip dvi lėkštės, šaukštas, šakutė, peilis, šaukštelis, puodelis kiekvienam asmeniui. Visi virtuvėje esantys įrenginiai, inventorius turi būti techniškai tvarkingi. Valgomajame turi būti stalas, kėdės bei sudarytos sąlygos kiekvienam asmeniui pavalgyti prie stalo.
Asmens higienos patalpos stacionariuose socialinės globos įstaigose turi būti atskiri vyrams ir moterims. Tualetas turi būti prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo. Jeigu nėra galimybių įrengti tualetą prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo, įrengiamas tualetas numatant 1 unitazą ne daugiau kaip 10-iai gyventojų (20-iai vyrų gali būti vienas unitazas ir vienas pisuaras). Tualeto patalpose turi būti įrengtos atskiros uždaros kabinos su rakinamomis durimis. Šiose patalpose turi būti unitazas, šepetys unitazui valyti, tualetinio popieriaus, šiukšlių dėžė, praustuvė, skysto muilo, rankšluostinė ir individualūs daugkartinio naudojimo rankšluosčiai (jei tualetas įrengtas prie gyvenamojo miegamojo) arba vienkartinių rankšluosčių dėtuvė su vienkartiniais rankšluosčiais arba elektrinis rankų džiovintuvas. Dušas ar vonia turi būti prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo. Jeigu nėra galimybių įrengti dušo ar vonios prie kiekvieno gyvenamojo miegamojo, turi būti įrengta ne mažiau kaip 1 vonia arba dušas 15-ai įstaigos gyventojų. Patalpos turi būti rakinamomis durimis. Jeigu suaugusių asmenų socialinės globos įstaigoje įrengiamos prausyklos, prausyklose 10-iai gyventojų turi būti ne mažiau kaip 1 praustuvė.
Suaugusių asmenų socialinės globos įstaigų skalbiniai turi būti tvarkomi skalbykloje, kuriai išduotas leidimas-higienos pasas, arba suaugusių asmenų socialinės globos įstaigos skalbykloje. Jei skalbykla įrengta socialinės globos įstaigoje, ji turi atitikti šiuos reikalavimus: skalbykloje įrengta nešvarių skalbinių patalpa (zona), skalbimo patalpa (zona), lyginimo patalpa (zona), džiovinimo patalpa arba lyginimo-džiovinimo patalpa (zona), švarių skalbinių patalpa (zona). Skalbyklos patalpos ir įrenginiai išdėstyti taip, kad švarių ir nešvarių skalbinių srautai technologinio proceso metu nesusikirstų. Suaugusių asmenų socialinės globos įstaigų asmens higienos patalpų, skalbti, džiovinti ir lyginti skirtų vietų, sienos, grindys turi būti nelaidžios vandeniui, tinkamos valyti drėgnu būdu, dezinfekuoti. Vonios, dušo patalpų grindų paviršiai turi būti neslidūs.
Kontaktai žiniasklaidai
Kristina Mikalauskienė
Tel. 8 37 33 16 84; 867653401
El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt