
Nemokamos prevencinės programos — puiki galimybė profilaktiškai pasitikrinti sveikatą
Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, nedelsti ir profilaktiškai pasitikrinti dėl vėžio. Nemokamai tai padaryti galima dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamų prevencinių programų.
Šiuo metu Lietuvoje vykdomos net kelios vėžio prevencinės programos. Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Lietuvos gyventojai, atitinkantys tikslinį amžių, gali nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio, krūties, širdies ir kraujagyslių, prostatos bei storosios žarnos vėžio. Visų prevencinių programų tikslas – aptikti ligas ankstyvoje stadijoje, nes kuo anksčiau jos diagnozuojamos, tuo daugiau yra galimybių jas išgydyti.
Gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje gali dalyvauti 25–60 metų moterys kartą per trejus metus. Kartą per dvejus metus 50–69 metų moterys gali nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. 50–75 metų vyrai periodiškai gali dalyvauti prostatos vėžio prevencinėje programoje, o taip pat ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Kartą per metus 50-65 metų moterys ir 40-55 metų vyrai gali nemokamai pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių vėžio. Be to, 50–74 metų amžiaus tiek vyrai, tiek moterys kartą per dvejus metus gali pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio.
Norint išsitirti pagal prevencines programas, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai supažindins su programomis ir paskirs reikiamus tyrimus.
Šeimos gydytojas turėtų nurodyti, kada žmogui reikia pasitikrinti sveikatą, paaiškinti apie atliekamus tyrimus, gydymo veiksmingumą, jei nustatoma ankstyvoji ligos stadija, atsakyti į žmogui rūpimus klausimus, o kartu įteikti nustatytos formos informacinį pranešimą, kviečiantį atvykti į gydymo įstaigą atlikti tyrimus. Savo ruožtu ir patys žmonės turi jausti pareigą pasirūpinti savo ir šeimos narių sveikata bei, iš anksto suplanavę, apsilankyti pas šeimos gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.
Jei žmogus nėra programoje numatyto amžiaus, bet turi nusiskundimų dėl savo sveikatos, jam taip pat reikėtų nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, skirs tyrimus ar, prireikus, išrašys siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.
Rūpintis savo sveikata — kiekvieno iš mūsų atsakomybė. Jei esate tokio amžiaus, kai galite dalyvauti vėžio ir kitose prevencijos programose, pasinaudokite valstybės suteikiamomis nemokamomis galimybėmis pasitikrinti savo sveikatą.
Plačiau apie prevencines programas ir jų vykdymą Raseinių rajone galite susipažinti paspaudę šią nuorodą.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Asta Kavaliauskienė