
Mokinio sveikatos pažymėjimas ir Vaikų sveikatos stebėsenos informacinė sistema: aktuali informacija tėvams ir ugdymo įstaigoms
Nuo 2020 metų gegužės 1 dienos įsigaliojo naujos formos „Mokinio sveikatos pažymėjimas“. Primename, kad gydymo įstaigos popierinių sveikatos pažymėjimų nebeišduoda – pildo tik elektroninę jų formą jau ne tik mokyklas, bet ir darželius lankantiems vaikams. Visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad prasidėjus naujiems mokslo metams sveikatos pažymėjimai – jų išdavimas ir kelias iki ugdymo įstaigų – kelia daug nesusipratimų ir klausimų visiems ugdymo proceso dalyviams.
Techninis pažymėjimo kelias
Siekiant suprasti kylančių nesusipratimų priežastis, svarbu priminti, kaip „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ pasiekia ugdymo įstaigas. Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas dokumentas patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau — ESPBI IS), iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (toliau — VSS IS). Ši sistema šiuo metu jau yra įdiegta ne tik mokyklose, bet ir darželiuose. Su VSS IS dirba ir teisę ugdymo įstaigose tvarkyti vaikų sveikatos pažymas turi tik visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose. Elektroniniu būdu tvarkant vaiko sveikatos duomenis užtikrinamas jų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų).
Informacinių sistemų trikdžiai
Higienos institutas informuoja, kad šiuo metu VSS IS negauna nuo šių metų gegužės 1 d. e. sveikata priemonėmis užpildytų naujos formos Mokinio sveikatos pažymėjimų, kadangi Registrų centras nevykdo įsipareigojimų ir vėluoja sukurti duomenų atidavimo sąsają į VSS IS. Šiuo laikotarpiu, kol Registrų centras nėra sukūręs sąsajos, galimybė matyti pažymėjimo duomenis būtų tėveliams sugeneravus pažymos peržiūros kodą e. sveikata portale ir šiuo kodu pasidalinus su visuomenės sveikatos specialistu. Papildomai informuojame, kad dėl tos pačios priežasties gali būti matoma ne visa gydytojo nurodyta informacija apie mokiniui pateiktas bendrąsias ir/ar specialiąsias rekomendacijas. Pilna pažymėjimų informacija bei vėluojantys gauti į VSS IS pažymėjimai turėtų atsirasti, tikimasi, per rugsėjo mėnesį, Registrų centrui sukūrus duomenų perdavimo sąsają ir VSS IS atnaujinus sveikatos pažymėjimų duomenis.
Visuomenės sveikatos specialistai gali kreiptis pagalbos
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad aukščiau aprašyti trikdžiai sukelia nepatogumų komplektuojant fizinio aktyvumo ugdymo grupes, pritaikant maitinimą, įgyvendinant skubios pagalbos priemones. Kol duomenys atsiras sistemoje, VS specialistas gali paprašyti tėvelių (globėjų) atspausdinti popierinę pažymą arba atsiųsti jos elektroninę kopiją. Savo vaiko ,,Mokinio sveikatos pažymėjimą“ peržiūrėti, jei reikia atsispausdinti ir ją atsisiųsti galima prisijungus prie www.esveikata.lt portalo. Tad jeigu bus trikdžių e-sveikatos sistemoje, prašome tėvelių geranoriškumo bendradarbiaujant su VS specialistu. Jeigu iškiltų klausimų dėl vaiko sveikatos pažymėjimo atsispausdinimo ar parsisiuntimo, prašoma kreiptis į savo ugdymo įstaigoje dirbantį visuomenės sveikatos specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokyklose.
Pratęstas sveikatos pažymėjimų galiojimo laikas
Primename, kad šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija pratęsusi mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo ar mokymo įstaigoje ir kurių sveikata nuo paskutinio patikrinimo nepasikeitė, sveikatos pažymėjimų galiojimo laiką – jie galios iki metų galo. Ši lengvata įteisinta atsižvelgiant į tai, kad karantino metu buvo sustabdytas profilaktinių sveikatos patikrinimo paslaugų teikimas ir net atnaujinus šių paslaugų teikimą dėl infekcijų kontrolės reikalavimų įgyvendinimo gydymo įstaigos gali priimti mažesnį pacientų skaičių. Papildomai atkreipiame dėmesį, kad visais kitais atvejais – keičiantis ugdymo įstaigai ar pasikeitus mokinio būklei – vaiko sveikata jau turėjo būti patikrinta iki mokslo metų pradžios. Jei dėl tam tikrų priežasčių to nepadarėte, kviečiame suskubti.
Nepamirškite, kad profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas yra svarbus ir būtinas. Jo tikslas – išaiškinti ir koreguoti rizikos sveikatai veiksnius, nustatyti, ar tikrinamo asmens sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus ir kt. Esant indikacijoms ar poreikiui tikslinti diagnozę, šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas paskiria tyrimus, nustato jų dažnumą, siunčia kito reikiamos profesinės kvalifikacijos specialisto konsultacijos ar atlikti diagnostinių tyrimų. Kviečiame būti atsakingais ir pasirūpinti vaiko sveikata.