Skip to content

Maži sutvėrimai – grėsmė sveikatai

Pasidalinkite

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, kad atšilus orams, žmonės mėgstantys laisvalaikį leisti gamtoje, turi būti budrūs ir nepamiršti gamtoje tykančių pavojų – erkių. Erkių sezonas prasideda ankstyvą pavasarį (vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi yra +7ºC) ir tęsiasi iki pirmųjų šalnų.

Pabudus erkėms, padidėja rizika užsikrėsti erkių platinamomis ligomis. Tad iki pat vėlyvo rudens teks saugotis šių nariuotakojų. Lietuvoje dvi dažniausios erkių platinamos ligos – erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Sergamumo erkių platinamomis ligomis situacija Raseinių rajone

2019 metais Raseinių rajone buvo užregistruoti 63 erkių platinama liga susirgimai, t. y. 42 susirgimais daugiau nei praėjusiais metais (2018 m. – 21 atv.). 2019 m. Raseinių rajone užregistruoti 54 Laimo ligos (2018 m. -16) ir 10 erkinio encefalito (2018 m.-5) atvejai.

2019 m. Laimo liga sirgo 32 moterys ir 21 vyras, iš jų buvo 21 miesto gyventojas ir 32 kaimo gyventojai. (1 pav.).

1 pav. Užregistruotų susirgimų skaičius Laimo liga,  Raseinių rajone,  pagal amžių ir gyvenamąją vietą 2019 metais

Šaltinis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos  ministerijos

 

Erkiniu encefalitu sirgo 3 moterys ir 7 vyrai. Sergamumas erkiniu encefalitu buvo fiksuotas tik kaimo gyventojams (2 pav.).

2 pav. Užregistruotų susirgimų skaičius erkiniu encefalitu, Raseinių rajone, pagal amžių ir gyvenamąją vietą 2019 metais

Šaltinis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos  ministerijos

 

Ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Jokiais būdais netepkite erkės riebalais ar kremu – jai uždusus visas užkratas patenka į žaidą, tuomet neišvengsite ligos.

Erkę reikia kuo skubiau ištraukti. Geriausia jei dažnai būnate gamtoje nusipirkti erkių traukiklį, kuris nėra brangus, tačiau labai patogus. Su juo lengvai galima ištraukti erkę jos nepažeidus. Jei visgi neturite traukiklio, galima bandyti su patogiu pincetu, tačiau traukiant erkę itin svarbu nesugriebti jos už pilvelio, nes erkė nutrūks. Suimti reikia kuo arčiau odos – už galvutės, tuomet staigiu judėsiu ją ištraukti. Ištraukus erkę, vietą, kurioje ji buvo įsisiurbusi reikia dezinfekuoti. Ištirti erkę netikslinga, nes ne visos net ir užsikrėtusios erkės sukelia ligą. Apie mėnesį būtina stebėti savo savijautą ir atsiradus pirmiesiems į gripą panašiems požymiams ar paraudonavus įsisiurbimo vietai, reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?

  • vykstant į gamtą tinkamai apsirengti – dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes sukištas į batus ar kojines. Pasirinkti šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebima ropojanti erkė;
  • drabužius ir atviras kūno vietas apsipurkšti erkes atbaidančiomis priemonėmis (repelentais). Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti naudojimo instrukciją ir priemonę naudoti pagal gamintojo/tiekėjo nurodymus;
  • miške patartina vaikščioti takeliais, poilsiui pasirinkti sausą, atvirą miško aikštelę. Nepatartina sėdėti ar gulėti ant žolės, reikėtų pasikloti antklodę ar kilimėlį;
  • sugrįžus į namus būtina atidžiai apžiūrėti savo kūną, išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu;
  • parkuose, soduose, gyvenamųjų namų teritorijose tinkamai prižiūrėti aplinką: nuo ankstyvo pavasario pjauti žolę (neleisti jai užaugti aukštesnei nei 10 cm), naikinti  menkaverčius krūmus, išvežti augalines šiukšles.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – SKIEPAI

Taip pat primename, kad viena efektyviausių apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonių – skiepai. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Deja nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad belieka imtis rekomenduotų atsargumo priemonių.

Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus

Vakcina nuo erkinio encefalito yra mokama, tačiau ligos gydymas ir reabilitacija kainuoja kur kas daugiau. Skiepo sezoniškumo nėra ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus. Tačiau specialistai rekomenduoja vakcinaciją pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį. Žmogus tampa visiškai apsaugotas praėjus 2–3 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo. Efektyviai apsaugai palaikyti skiepą nuo erkinio encefalito reikia atnaujinti kas 3–5 metus. Tad prisiminkite – gal jau atėjo metas palaikomajai skiepo dozei?

 

Asta Kavaliauskienė
Visuomenės sveikatos specialistė, atliekanti visuomenės sveikatos stebėseną