
Šiandien minime Pasaulinę vandens dieną
Kovo 22 d. minima Pasaulinė vandens diena. Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, kaip ir kasmet, ragina nepamiršti, kad šviežio vandens stygius yra grėsmingas žmogaus sveikatai. Dažnai kalbama, kad vanduo yra lengviausiai pasiekiamas vaistas nuo visų ligų, tačiau, tą dažnai pamiršta tiek, suaugę, tiek vaikai ir jaunimas. Būtent todėl šiandien kviečiame priimti iššūkį ir nuo šiol vadovautis šūkiu „Vienu gurkšneliu daugiau!“. Nors mažais žingsneliais, bet judėkime sveikesnio gyvenimo būdo link!
Šią savaitę visuomenės sveikatos specialistai vienu gurkšneliu daugiau vandenuko taip pat kvies išgerti ir ugdymo įstaigų bendruomenes. Pasaulinei vandens dienai skirtos akcijos vyks ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir kartu su pradinukais, nuo šiandien grįžtančiais į ugdymo įstaigas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (toliau – ULAC) taip pat primena, kad „Vandens vertinimas“ („Valuing water“) – tokia 2021 metų Pasaulinės vandens dienos tema, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į pasaulinę vandens krizę ir į iškeltų tikslų įvykdymą, iš kurių vienas svarbiausių – iki 2030 m. užtikrinti visame pasaulyje sanitarinius reikalavimus atitinkančio vandens tiekimą.
ULAC specialistai pažymi, nors Lietuvoje per vandenį išplitusių užkrečiamųjų ligų protrūkių neužfiksuota, bet intensyvi žmogaus veikla – pramonė, žemės ūkis, transportas, netinkamas buitinių atliekų tvarkymas, nuolatos teršia aplinką ir gali sudaryti palankias sąlygas vandenyje plisti ligas sukeliančioms bakterijoms – Campylobacter, Legionella, Vibrio cholera, Salmonella typhi ir kt., virusams – adenovirusams, enterovirusams, hepatitams A ir E, norovirusams ir kt., pirmuonims – Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolitica,Giardia intestinalis. Parazitai vandenyje gali ilgai išlikti gyvybingi, o bakterijos net pasidauginti. Pavyzdžiui, kirminų (askaridžių, toksokarų, echinokokų) kiaušinėliai vandenyje gali išsilaikyti mėnesius.
Ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną maudantis, geriant vandenį ar jį naudojant rankų, vaisių, daržovių plovimui. Priklausomai nuo patekusio į organizmą sukėlėjo, žmogus gali susirgti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis, tačiau dažniausiai tai būna ūminės žarnyno infekcijos, pasireiškiančios pilvo skausmais bei viduriavimu.
Svarbu pažymėti, kad šalyje apie 2,5 mln. gyventojų naudojasi saugiu ir nuolatos tikrinamu, centralizuotu vandentiekio tinklu teikiamu vandeniu, apie 700 tūkst, gyventojų naudojasi iš šachtinių šulinių, negilių gręžinių gaunamu vandeniu, kurie patys privalo saugoti vandens šaltinius nuo užteršimo bei rūpintis asmeniniame ūkyje naudojamo vandens kokybe.
Lietuvoje geriamojo ir buityje naudojamo karšto vandens saugos ir kokybės reikalavimus nustato 2003 m. liepos 23 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-455, patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.
Informacijos šaltinis: www.ulac.lt