Skip to content

Kaip įveikti stresą, efektyviai pailsėti bei pasikrauti jėgų – TLEX instituto seminarų ciklas Raseinių rajono ugdymo įstaigų specialistams

Pasidalinkite

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro iniciatyva Raseinių mieste ir aplinkiniuose miesteliuose sausio – kovo mėnesiais vyko seminarų ciklas skirtas ugdymo ir visuomenės sveikato įstaigų specialistams. Per šį laikotarpį vyko keturiolika seminarų dešimtyje įstaigų streso valdymo, laiko planavimo, asmeninio efektyvumo ir komandos formavimo temomis. Šiuos mokymus vedė Šveicarų kompanijos TLEX instituto lektorės Neringa Thariani ir Lalita Atienė.

Psichologė Neringa Thariani dalinasi įspūdžiais ir įžvalgomis, kilusiomis bendraujant su mūsų miesto ugdymo įstaigų specialistais:

„Šiuolaikinės skaitmeninės visuomenės žmogaus dažnas palydovas – stresas, nėra svetimas ir mokytojams, mokyklų administracijos, lopšelių darželių auklėtojams bei visuomenės sveikatos ar slaugos specialistams. Dažnai į seminarą susirinkę pedagogai dalinasi, jog yra pavargę, jaučia, jog gyvena nuolatinio streso sąlygomis, dėl asmeninių ar darbo įtakojamų priežasčių nejaučia džiaugsmo ir pasitenkinimo darbu. Priežastys, kurios dažnai yra minimos – didelis gyvenimo tempas, nuolatiniai pokyčiai, darbo krūvis, atsakomybė už mokinių auklėjimą ir sveikatą. Mokytojai jaučiasi lyg būtų įstrigę tarp keturių ugnių – atliepti mokinių poreikius, mokinių tėvų reikalavimus, mokyklos administracijos nuostatas, ir aišku savo asmeninio gyvenimo poreikius. Dažnas klausimas, ką daryti, kaip padėti sau ir kurti atmosferą darbe, kuri būtų mažiau persmelkta įtampos ir pervargimo.

Seminarų metu atsižvelgiame į mus supantį kontekstą, streso šaltinius, kurie kyla iš mus supančios aplinkos (darbo, greito gyvenimo tempo, santykių, technologijų pokyčių ir pan.), taip pat įtampą, kylančią iš vidaus (mūsų asmeninis nerimas, baimės, neišpildyti lūkesčiai, nesaugumas, nepasitikėjimas, kaltė ir pan.). Galime pastebėti, kad skirtingi žmonės skirtingai išgyveną stresą ir įtampą – kiekvienoje mokykloje sutinkame mokytojų, kurie labai pozityviai nusiteikę, turi pakankamai jėgų ir entuziazmo, geba atstatyti savo jėgų resursus ir nepervargti. Seminarų metu stengiamės su dalyviais išsiaiškinti kaip atrasti tą stebuklingą „formulę”, kuri padėtų efektyviai tvarkytis su kasdieniais iššūkiais ir džiaugtis savo gyvenimu.

Mūsų savijauta ir kaip įveikiame stresą keliančias situacijas priklauso nuo keleto dalykų, kuriuos peržvelgę galime sau padėti ir siekti didesnio asmeninio efektyvumo. Mūsų gerovę įtakoja šie pagrindiniai veiksniai: mūsų sveikata, intelektiniai gebėjimai (suvokimas), emocinė inteligencija, tarpasmeniniai santykiai, pasitenkinimas atliekama veikla ir materialinė gerovė. Tai labai asmeniškas dalykas, tad veiksnių gali būti daugiau ir kiekvienas iš jų mums turi skirtingą svarbą ir svorį.

Pirmiausia galime įvertinti savo energijos lygį, kiek pakrauta fizinio kūno ir psichologinė „baterija” – čia esminiai dalykai:

  • Kokybiškas poilsis – miego kokybė, pradedame dieną pailsėję ar pavargę, su skaudančia galva ir kas tai įtakoja?
  • Subalansuota, jėgų teikianti mityba – ar laiku, tinkamai pavalgome. Ar ne persivalgome greitai paruošto, „nesveiko” maisto? Ar geriame reikiamą kiekį vandens?
  • Fizinė veikla ir grynas oras – kiek laiko skiriame mankštai, sportui, judesiui? Kiek laiko būname gryname ore, gamtoje? Svarbi veiklos/darbo ir poilsio, nieko neveikimo pusiausvyra.

TLEX instituto mokymuose siūlome streso įveikos technikas, paremtas kvėpavimu, atsipalaidavimu bei meditacija – tai labai praktiška, efektyvi, daug laiko neužimanti pratimų seka, kuri užtikrina kokybišką poilsį ir padeda atstatyti mūsų energijos lygį. Jau seminaro metu dalyviai gali pajausti kvėpavimo technikų poveikį ir naudą. Dažnai po seminaro dalyviai dalinasi, jog jaučia ramybę, poilsį, lengvumą, sutelktą dėmesį, atsipalaidavimą. Ne kartą girdėjome dalyvius dalinantis, jog darbo pabaigoje jaustis pailsėjus, jausti ramybę ir lengvumą jiems yra nauja patirtis.

Kvėpavimas, mūsų viena iš gyvybę palaikančių biologinių funkcijų, turinti sąsajas su mūsų psichologine būsena. Labai įdomu, kad kvėpavimo ritmas keičiasi priklausomai nuo mūsų vidinės būsenos, nuo mūsų emocijų.  Belgijos mokslininkai (Phillippot, Chappele, Blairy, 2002) yra įrodę, jog galimas ir atvirkštinis procesas – kvėpavimo pagalba galime įtakoti, kaip mes jaučiamės. Šiuo principu paremtos kvėpavimo technikos, ir jų pagalba galime suteikti sau galimybę paleisti susikaupusias įtampas ir labai efektyviai pailsėti, atstatyti savo energijos lygį. Kai geriau pažįstame save ir išnaudojame galimybes, kurias suteikia kvėpavimas galime lengviau įveikti įtampą keliančias situacijas. Kai esame ramūs ir susitelkę, galime lengviau priimti tinkamus sprendimus, mūsų atsakas į situaciją yra mažiau emocionalus, labiau racionalus ir veiksmai tikslingesni, užtikrinantys laukiamą rezultatą.

Mes gyvename šiuolaikinėje visuomenėje ir neverta tikėtis, kad mus supanti aplinka keisis ir mažiau kels mums įtampos, atvirkščiai, kuo toliau tuo gyvenimo tempas didėja, laiko turime vis mažiau, mus supančios aplinkos lūkesčiai auga, mūsų atsakomybės didėja. Ką tikrai galime daryti, tai stiprinti save, savo asmenybę, efektyviau planuoti ir įgyvendinti savo veiklas. Ir kuo labiau esame užsiėmę, tuo svarbesnis tampa poilsis, pusiausvyra, rūpestis savo fizine ir psichologine sveikata. Rūpestis savimi ir laikas sau yra tai, kas yra mūsų rankose. Mums visiems gera būti šalia žmonių, kurie yra teigiamai nusiteikę, geros nuotaikos, kupini energijos, entuziazmo, bei teigiamų emocijų. Kiekvienas sau galime atsakyti į klausimą: „Kiek laiko skiriu sau ir ką darau, kad efektyviai susitvarkyčiau su iššūkiais ir gyvenčiau gyvenimą, kuris man suteikia įkvėpimą, džiaugsmą, galimybę atsiskleisti ir būti savimi?”.

Teksto autorė - seminarų lektorė, psichologė Neringa Thariani
Teksto autorė – seminarų lektorė, psichologė Neringa Thariani