Skip to content

Judėk šiandien dėl rytojaus

Pasidalinkite

Gegužės 10 d. visame pasaulyje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šia diena siekiama atkreipti visuomenės narių dėmesį į fizinio aktyvumo stoką ir problemas kylančias dėl fizinio pasyvumo. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis dėl fizinio aktyvumo stokos kasmet pasaulyje miršta apie 2 milijonus žmonių.

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo paties žmogaus, nes sveikatą bei gyvenimo trukmę apie 50 proc. lemia gyvenimo būdas ir paties žmogaus elgesys, apie 20 proc. – gyvenamoji aplinka, apie 20 proc. – paveldimumas ir tik 10 proc. sveikata priklauso nuo medicinos pagalbos. Įrodyta, kad yra žymiai pigiau sudaryti sąlygas žmogui nesusirgti, negu susirgus jį gydyti.

Labai svarbus sveikos gyvensenos veiksnys yra fizinis aktyvumas. Jis gali būti įtrauktas į įvairias asmens gyvenimo sritis: laisvalaikio, profesinę, namų ruošos, mobilumo (transporto). Nustatyta, kad fizinis aktyvumas yra viena iš būtinų sąlygų sveikų vaikų raidai, nes stiprina visus fizinio pajėgumo elementus: jėgą, ištvermę, lankstumą, greitumą, vikrumą, judesių koordinaciją, pusiausvyrą.

Tyrimais įrodyta, jog fizinis pasyvumas yra ankstyvo mirtingumo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizikos veiksnys, nutukimo, II tipo diabeto, osteoporozės, stuburo kaklinės ir juosmeninės dalies osteochondrozės,kai kurių vėžio formų ligų rizikos veiksnys.

Nors organizmo reakcija į fizinį krūvį priklauso nuo fizinio aktyvumo rūšies, formos, dažnumo, intensyvumo ir trukmės, galima teigti, kad bendras jo poveikis organizmui yra teigiamas:

Būtina atkreipti dėmesį, kad fiziniai pratimai, kuriuos atlieka žmogus, turi atitikti jo individualų pajėgumą, amžių, svorį, lytį, bendrą fizinį pasirengimą, žmogaus motyvaciją, lėtines ligas. Per didelis fizinis krūvis ar per sudėtingi pratimai gali sveikatą ne stiprinti, o ją veikti neigiamai, todėl prieš pradedant aktyviai sportuoti, visada pasitarkite su specialistais – sporto  treneriu, reabilitologu, sporto medicinos gydytoju, kineziterapeutu  ir kt.

Kuo daugiau judėsime, tuo ilgiau išsaugosime sveikatą. Planuodami kiekvieną dieną, bent pusvalandį skirkite  aktyviai veiklai!

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė