
JPSPP projekto mokymai – VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokyklos jaunimui
Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendina projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse“. Projekto tikslas – teikti poreikius atitinkančias kokybiškas ir prieinamas jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas bei paskatinti jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą projekte numatytų savivaldybių teritorijose. Viena projekto veiklų – pagal 8 savivaldybėje diegiamų algoritmų tematiką parengtas mokymų paketas jaunimui. Pirmieji 5 mokymų ciklai (12 renginių, kurių trukmė – 40 ak. val.) – psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, depresijos, savižudybių ir savižalos bei sveikatos sutrikimų, susijusių su antsvoriu ir nutukimu prevencijos temomis organizuoti VšĮ Raseinių technologijos ir verslo mokykloje.
Sausio 20 d. vykusių mokymų metu darbo su jaunimu praktikė, lektorė, pedagogė Gintarė Razulevičiūtė su jaunuoliais diskutavo apie depresiją, nuotaikų svyravimus, bipolinį sutrikimą, maniją, panikos atakas, mokėsi, kaip ugdyti emocinį balansą bei išbandė eilę praktinių užduočių, skirtų emocinės sveikatos stiprinimui.
Žinoma, jaunuolių problemos nėra tik apie psichinę sveikatą, todėl kovo 17-18 dienomis paliestos ir kitos jaunimui svarbios temos, tokios kaip: psichiką veikiančios medžiagos, savižudybė ir savižala, antsvoris ir nutukimas, valgymo sutrikimai.
Kalbant apie psichiką veikiančias medžiagas, jaunuoliai kartu su mokymus moderavusia lektore nagrinėjo kiekvieną žingsnelį nuo pabandymo iki priklausomybės, diskutavo apie trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį sveikatai ir gyvenimo pasirinkimams.
Paliesta ir kita labai skaudi tema – savižudybės. Nagrinėta, kodėl žmonės pasirenka savižudybę kaip išeitį? Ar tai stiprių ar silpnų žmonių pasirinkimas? Diskutuota, kaip galima atpažinti ir padėti žmogui patiriančiam savižudiškas mintis. Žinoma, neužmirštant ir savęs – kalbėta ir apie tai, kaip save apsaugoti ir kaip galima sau tokiose situacijose padėti.
Kovo 18 d. daugeliui puikiai pažįstama sveikos mitybos specialistė Julija Morozovaitė su jaunimu kalbėjo apie antsvorį, nutukimą ir jo priežastis. Mokymų metu nagrinėtos trauminės patirtys, galinčios daryti įtaką antsvorio, o vėliau ir nutukimo atsiradimui, diskutuota apie svorio stigmą visuomenėje ir „Body Positive“ judėjimą. Lektorė Julija su jaunimu diskutavo ne tik apie antsvorį ir nutukimą, bet ir „paslėptas“ ligas – valgymo sutrikimus. Jaunimas išmokytas, kaip atpažinti valgymo sutrikimus, aptarė anoreksijos, bulimijos, persivalgymo sindromų, ortoreksijos požymius, medijoje vaizduojamą kūno kultą bei mokė jaunimą valgyti intuityviai.
Džiugu, kad mokymų metu jaunuoliai pakeitė savo išankstinį nusistatymą ir įsitraukė į produktyvias diskusijas, o pabaigoje noriai dalinosi mintimis apie tai, kad šie mokymai buvo išties naudingi, o jų metu sužinojo daug praktinių patarimų, kurie galėtų padėti spręsti gyvenimo kelyje pasitaikančias problemas. To jiems ir linkime.
Iniciatyva finansuojama Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis, įgyvendinat projektą „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse“ (projekto įgyvendinimo sutarties numeris – LT03-1-SAM-K01-009).