Skip to content

Gegužės 7–oji – Europos širdies nepakankamumo diena

Pasidalinkite

Širdies nepakankamumas – tai dažniausiai sergant kitomis ligomis besivystantis ir lėtai progresuojantis procesas, kurio metu pakinta anatominė ir funkcinė širdies struktūra. Dėl to sutrinka širdies skilvelių gebėjimas prisipildyti krauju ar išstumti kraują iš širdies, siekiant tinkamai aprūpinti juo gyvybiškai svarbius organus.

Širdis sudaryta iš dviejų pusių – kairiosios ir dešiniosios, kurios dirba harmoningai, užtikrindamos kraujo apytaką. Kraujas organizme cirkuliuoja dviem apytakos ratais – didžiuoju ir mažuoju. Iš vidaus organų, raumenų, galvos veninis kraujas (tai kraujas, kuris atidavė deguonį ir maisto medžiagas) tuščiosiomis venomis grįžta į dešinįjį prieširdį, o per triburį vožtuvą – į dešinįjį skilvelį. Iš dešiniojo skilvelio per plautinės arterijos vožtuvą kraujas teka į plautinės arterijos šakas. Plaučiuose veninis kraujas atiduoda anglies dvideginį, papildomas deguonimi ir tampa arteriniu. Iš plaučių arterinis kraujas venomis grįžta į kairįjį prieširdį. Iš jo, per dviburį vožtuvą, teka į kairįjį skilvelį. Pro aortos vožtuvą iš kairiojo skilvelio jis išstumiamas į aortą. Aorta organizme išsišakoja į daugelį vidutinio stambumo ir smulkių arterijų. Jos krauju aprūpina kiekvieną organą. Taigi širdis dirba kaip „siurblys ir pompa” vienu metu. Veikiant įvairiems faktoriams, širdis pradeda silpti ir sutrinka kraujo cirkuliacija – vystosi širdies nepakankamumas.

Nors širdies nepakankamumu gali susirgti bet kurio amžiaus asmenys, vis dėlto juo dažniausiai serga vyresni nei 65 metų amžiaus pacientai. Riziką sirgti širdies nepakankamumu didina šios ligos:

Širdies nepakankamumas sutrikdo įvairių organizmo sistemų funkciją, dėl to atsiranda kvėpavimo sutrikimai – įvairios dusulio formos: dusulys fizinio krūvio metu, naktinis dusulys, sausas kosulys, padažnėjęs kvėpavimas. Jaučiamas pasunkėjęs kvėpavimas gulint ant žemos pagalvės. Pasireiškia svorio didėjimas, pilvo apimtis, patinimai kojose dėl skysčių susilaikymo, odos mėlynumas dėl veninio kraujo sąstovio (širdis nepajėgia išstumti kraujo, todėl jis lieka venose). Jaučiamas bendras silpnumas ir nuolatinis nuovargis. Vėliau gali atsirasti kitų organų –  kepenų, žarnyno, inkstų, smegenų veiklos sutrikimai.

Širdies nepakankamumo gydymas:

Pirmiausia, reikalinga gyvensenos korekcija: svorio mažinimas, žalingų įpročių atsisakymas, arterinės hipertenzijos bei cukrinio diabeto gydymas, lengva mankšta. Taip pat patartina vartoti kuo mažiau druskos. Taip pat, jei reikia rekomenduojama vartoti vaistus – esant tam tikroms širdies nepakankamumo sukeltoms patologijoms ar komplikacijoms.

Kaip galima išvengti šios ligos?

DIETA. Rekomenduojama apriboti riebalų kiekį maiste, vartoti daugiau jūros žuvies patiekalų. Vartoti daugiau vitaminingo maisto – daug kalio turi: džiovinti abrikosai, razinos, slyvos, vynuogės, migdolai, figos, datulės, kmynai, bulvės, burokai. Daug magnio turi: bazilikas, kmynai, kakava, migdolai, sojos pupelės, ryžiai, fermentinis sūris, salotos. Labai svarbu apriboti valgomosios druskos kiekį maiste. Gaminant maistą, negalima nieko iš anksto sūdyti, vertėtų rinktis druskos pakaitalus. Druskos taip pat gauname valgydami duonos produktus.

KŪNO SVORIO KONTROLĖ. Jei žmogus turi antsvorio, būtina jį sumažinti. Tačiau  griežtai draudžiama badauti, vartoti lieknėjimą skatinančių preparatų.

RŪKYMAS IR ALKOHOLIS. Būtina mesti rūkyti ir apriboti alkoholio vartojimą.

FIZINIS AKTYVUMAS. Rekomenduojami pasivaikščiojimai vidutiniu tempu gryname ore.

SKIEPAI. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo ir hepatito B.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė