Skip to content

Fizinė veikla poilsio pertraukėlių metu darbo vietoje

Pasidalinkite

Atsižvelgiant į pasaulinę pandemiją (kuri labai padidino sergamumą ir mirtingumą nuo lėtinių neinfekcinių ligų) ir toliau nuosekliai didėjančios protinio bei neišvengiamai mažėjančios fizinio darbo apimties, pagal šiuolaikinio mokslo patvirtintas nuostatas, išskirtinis dėmesys skiriamas nejudrios gyvensenos mažinimui ir bendro fizinio aktyvumo didinimui.

3 iš 5 darbuotojų ES skundžiasi įvairiais kaulų ir raumenų sistemos sutrikimais, o tai reikšmingai pablogina darbo našumą ir pasitenkinimą darbu. Naujausi EU-OSHA tyrimai, apimantys visas ES valstybes bei Lietuvą aiškiai ir nedviprasmiškai įvardija 3 pačias svarbiausias profesinių rizikos veiksnių grupes, kurios sukelia kaulų ir raumenų sistemos sutrikimus ir susirgimus, šiuo metu keliančius didžiausią susirūpinimą specialistams : įvairūs kartotiniai rankų ir plaštakų judesiai, sėdimasis darbas, sunkių objektų kėlimas, nešimas ir stūmimas.

Darbo vietoje, priklausomai nuo įmonės (įstaigos) specifikos, darbuotojo profesijos, užimamų pareigų, profesinis fizinis aktyvumas gali būti neatskiriama gamybinio ar kūrybinio proceso dalis.

Skatinkite suaugusiuosius daugiau judėti, nuolat užsiimti aktyvia fizine veikla. Fizinis aktyvumas turėtų tapti asmens kasdienio gyvenimo dalimi, apimančia laisvalaikį, darbovietę, sveikatos priežiūros ir transporto sistemas.

Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja pasinaudoti efektyviausiomis praktinėmis programomis, kurios tinka daugumai darbo vietų:

  1. Tinkamos (aktyvios ar funkcinės) darbo vietos įrengimas.
  2. Tinkamo darbo ir poilsio režimo įvedimas.
  3. Tinkamas darbo aplinkos tinkamas, kad skatintų darbuotojų FV.
  4. Aktyvus nejudrios gyvensenos koregavimas ir bendro FA lygio didinimas darbe, prieš ir po darbo.
  5. Specializuotų, korekcinių, profilaktinių ar reabilitacinių fizinio aktyvumo programų taikymas darbe.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad po 20–30 min. sėdėjimo būtina nors trumpam užsiimti lengvo ar vidutinio intensyvumo fizine veika – taip sumažinamas gliukozės ir insulino kiekis darbuotojų kraujo plazmoje po valgio, sumažėja kraujospūdis ramybės būsenoje, sumažėja streso hormonų lygis ir raumenų įtampa, teigiamai veikiami ir kiti kardiometaboliniai parametrai.

Trumpinkite laiką, praleistą sėdint, o paprastas darbas protinio (intelektinio) darbo vietoje sėdint neturėtų trukti ilgiau nei 30–60 min. be pertraukos.

Būtina daryti pertraukas: bent 5 min. po 30 min. darbo arba 10–15 minučių po valandos darbo ir būtinai pakeičiant kūno padėtį.

Papildomų trumpų pertraukų metu gali vykti įvairios organizuotos ar neorganizuotos fizinės veiklos, trumpalaikės mažo ar vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo, pavyzdžiui, vaikščiojimas, kopimas laiptais, svarmenų kilnojimas ar kiti adaptuoti jėgos lavinimo pratimai, aktyvus įvairiausių aerobinių treniruoklių ar smulkaus inventoriaus panaudojimas (šokdynės, elastinės gumos, elastiniai kamuoliai ir kt.), mėgėjų boksas ar kitos gerai organizuotos veiklos.

Lietuvoje galioja šie teisės aktai: Lietuvos profesinių ligų sąrašas (patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. vasario 6 d. nutarimu Nr. 122), Profesinių ligų nustatymo kriterijai (patvirtinti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 1087), Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registras bei jo nuostatai (patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. lapkričio 13 d. nutarimu Nr. 1147) [9] ir Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtasis leidimas, kuriame detaliai aprašytos tik galimos profesinių rizikos veiksnių sukeltos pasekmės – profesinės ligos. Tačiau nėra konkrečių darbo vietų, visų galimų rizikos veiksnių poveikio sveikatai analizės (pvz., ergonomikos taisyklių nesilaikymo, biomechaninio neigiamo poveikio) ir prevencijos priemonių, o konstatuojami veiksnių sukelti susirgimai.

Skatinkite ir puoselėkite savo ir savo darbuotojų sveikatą ir sveiką gyvenseną. Ieškokite ir  atraskite tinkamus ir veiksmingus darbuotojų fizinio aktyvumo skatinimo būdus savo darbovietėje, nes sveikas darbuotojas garantuoja produktyvius darbo rezultatus.