Skip to content

Dažniausios užkrečiamos ligos Raseinių rajone ir jų profilaktika

Pasidalinkite

Užkrečiamomis ligomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Užsikrečiama tiesiogiai nuo kitų organizmų (sergančių arba ligos nešiotojų), kartais – nuo užkrėstų daiktų arba išskyrų. Užkrečiama liga reiškia, kad ji gali būti vieno žmogaus perduodama kitam. Skiriami keturi perdavimo būdai:

 

Užkrečiamos ligos sukelia tam tikrus negalavimus ir žmogaus sveikatos būklės pakitimus, todėl būtina vertinti šių ligų plitimo tendencijas bei imtis reikiamų priemonių situacijai gerinti.

Viena dažniausiai užregistruojamų infekcinių ligų Raseinių rajone yra gripas. Tai sezoninis virusinis kvėpavimo takų susirgimas, dažniausiai pasireiškiantis rudenį ir pavasarį, kai dėl aplinkos poveikio bei vitaminų stokos nusilpsta žmogaus organizmas. Šis susirgimas paskatina lėtinių ligų paūmėjimą bei sukelią įvairias komplikacijas. Siekiant išvengti šio susirgimo rekomenduojama skiepytis kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Taip pat labai svarbu dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis ir masinio žmonių susibūrimo vietų. Kosint ir čiaudint būtina prisidengti burną, neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ir burnos. Labai svarbu gerai išvėdinti patalpas, o susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

Kiek rečiau pasitaikanti užkrečiama liga Raseinių rajone – tuberkuliozė. Manoma, kad šią ligą sukeliančia tuberkuliozės mikobakterija yra užsikrėtę apie trečdalis pasaulio gyventojų, tačiau tik maža dalis iš jų suserga tuberkulioze. Vis dėlto šia liga kasmet pasaulyje suserga apie aštuoni milijonai žmonių. Kasmet pasaulis praranda apie tris milijonus gyventojų, kurie miršta nuo šios infekcinės ligos. Ši liga plinta per orą su dalelėmis ir pagrindinis jos yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Negydomas žmogus gali mirti. Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis šios ligos formomis.

Ligos  platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje, naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes, reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas bei kruopščiai valyti aplinkos paviršius. Taip pat labai svarbu nesinaudoti ligonio daiktais bei kruopščiai plauti rankas.

Infekcinėmis ligomis žmonės gali susirgti ne vien kontaktuodami su sergančiais žmonėmis. Pastaruoju metu Raseinių rajone vis daugėja infekcinių susirgimų atvejų, kuriuos sukelia gamtoje tykančios erkės. Viena pagrindinių šių voragyvių sukeliamų ligų – Laimo liga. Tai infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos, randamos erkių virškinimo trakte. Siurbdama kraują iš žaizdos erkė suleidžia skysčio, kuriame yra Laimo ligos sukėlėjų. Ne ką mažiau pavojinga liga yra erkinis encefalitas. Ją sukelia erkinio encefalito virusas, kuris pažeidžia ligonio galvos smegenis, jų dangalus bei periferinius nervus. Siekiant išvengti erkių sukeliamų ligų  rekomenduojama būnant gamtoje dažnai apžiūrėti save ir bendrakeleivius, o aptiktas per drabužius ropojančias erkes sunaikinti. Einant į mišką, vilktis šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą, naudoti repilentus. Geriausia priemonė siekiant apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai, taip pat labai svarbu vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė