Skip to content

COVID-19: klausimai, kurių visuomenės sveikatos specialistai šiuo metu sulaukia dažniausiai

Pasidalinkite

Nepalanki epidemiologinė situacija Raseinių rajone neramina daugelį rajono gyventojų. Visuomenės sveikatos specialistai šiuo metu sulaukia daugybės klausimų, kurių atsakymai nors ir įvairiomis informacinėmis priemonėmis viešinami dažnai, tačiau didžiuliame informacijos sraute lieka nepastebėti.

Kaip galėjau užsikrėsti COVID-19?

COVID-19 gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Jei turėjau sąlytį, ar tai reiškia, kad sergu?

Tai nereiškia, kad esate užsikrėtęs, tačiau šios tikimybės atmesti negalima. Kiekvienai užkrečiamajai ligai yra būdingas tam tikras inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios iki ligos simptomų atsiradimo. Dabartiniais duomenimis, COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) inkubacinio periodo trukmė gali būti iki 14 d. Jei turėjote sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ar atvykote / grįžote iš užsienio valstybės ir izoliavimo laikotarpiu pasireiškė bent vienas iš šių požymių, nedelsdami skambinkite į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808, pateikite susirgimo aplinkybes (būtina nurodyti, kad 14 dienų laikotarpiu turėjote sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ar buvote užsienyje) ir vykdykite medikų rekomendacijas.

Ką reiškia teiginys „kontakto kontaktas nėra rizika“?

Žmogui užsikrėtus SARS-CoV-2, vidutinis laiko tarpas nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo pradžios yra 5-6 dienos. Užkrečiamasis periodas prasideda likus 2-3 dienoms iki simptomų pradžios ir iki 7-10 dienų po simptomų pradžios. Jei simptomai vidutiniškai pasireiškia po 5-6 dienų, o užkrečiamasis periodas prasideda 2-3 dieną prieš prasidedant simptomams, tai reiškia, kad vidutiniškai 2-3 dienas po turėto kontakto asmuo negali užkrėsti kitų.

Kodėl man reikia izoliuotis, jeigu sergantysis, kuomet su juo bendravau, dar jautėsi puikiai?

Pagrindinis izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje tikslas – užkirsti kelią infekcijos plitimui ir naujų atvejų atsiradimui. Kol nėra efektyvių vakcinų ir vaistų, sergančių asmenų izoliavimas ir visuotinai taikomos higienos priemonės yra svarbiausi šios infekcijos kontrolės būdai. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo, todėl siekiant užkirsti kelią ligos plitimui, svarbus ir sąlytį su sergančiaisiais COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjusio asmens izoliavimas.

Turėjau sąlytį. Ar galiu izoliuotis namuose su savo šeimos nariais?

Sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjęs asmuo ar sąlytį turėjęs asmuo, grįžęs iš užsienio valstybės, turi būti izoliuotas atskirame bute / name, gerai izoliuotame kitame individualaus buto / namo aukšte su atskiru sanitariniu mazgu. Jei nėra galimybės užtikrinti šių sąlygų, sąlytį turėjęs asmuo gali būti izoliuotas atskirame gerai vėdinamame kambaryje (t. y. su atidaromais langais ir sandariai uždaromomis durimis).

Sužinojau, kad sergu. Ar galiu likti namuose?

Išimtiniais atvejais suderinus su NVSC, sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turintys asmenys, gyvenę kartu su ligoniu iki COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnozės nustatymo, gali gyventi tame pačiame bute / name su ligoniu, jeigu ligonis ar kartu gyvenę asmenys atsisako izoliuotis kitoje gyvenamojoje vietoje ir sutinka gyventi kartu. Tokiu atveju sąlytį turintys asmenys ir ligonis: turi būti izoliuoti atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose; turi apriboti judėjimą namuose ir sumažinti dalijimąsi bendra erdve, įsitikinti, kad bendros erdvės (pvz., virtuvė, vonios kambarys) yra gerai vėdinamos (pvz., laikyti langus atidarytus); rekomenduojama apriboti ligonį slaugančių asmenų skaičių. Geriausia, kad ligoniu rūpintųsi geros sveikatos ir neturintys lėtinių ligų asmenys; ligoniui, jei yra galimybė, rekomenduojama naudotis atskiru sanitariniu mazgu; ligonis turi valgyti savo kambaryje; kartu su ligoniu gyvenantys šeimos nariai yra sąlytį turėję asmenys, kuriems privaloma izoliuotis 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos.

Ar atliktas tyrimas COVID-19 ligai nustatyti bei gautas neigiamas atsakymas atleidžia nuo 14 dienų izoliacijos?

Asmenims, atvykusiems iš užsienio, kuriems taikoma privaloma izoliacija, yra galimybė sutrumpinti izoliacijos terminą iki 10 dienų. Tokiu atveju ne anksčiau kaip 8 izoliavimo dieną būtina atlikti tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti. Gavus neigiamą rezultatą izoliacijos laikotarpis trumpinamas iki 10 dienų, NVSC gavus informaciją iš ESPBI IS apie gautą nurodytu laikotarpiu atlikto tyrimo neigiamą rezultatą. Kitais atvejais (kai izoliuojamasi dėl sąlyčio su sergančiu asmeniu) neigiamas tyrimo rezultatas izoliavimosi trukmės nekeičia, t.y. būtina išbūti izoliacijoje visą 14 dienų laikotarpį.

Ar gausiu nedarbingumą izoliavimosi laikotarpiu?

Jeigu izoliavimosi laikotarpiu neturite galimybės dirbti nuotoliniu būdu, galite gauti nedarbingumą. Apie tai, kad Jums reikia nedarbingumo taip pat galite pažymėti keliautojo anketoje, kurią pildote grįžę iš užsienio. Jūsų šeimos gydytojui bus išsiųstas siuntimas. Jei NVSC siuntimas dar nepasiekė Jūsų gydymo įstaigos, kreipkitės į NVSC tel. numeriu (8 5) 264 9676.

________________________________________________________________________________

Atvejų/židinių epidemiologinę diagnostiką Raseinių rajone vykdo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Raseinių skyrius. Turite klausimų? Skambinkite telefonu 8 428 70310.

________________________________________________________________________________