Skip to content

Balandžio 25-oji – Pasaulinė Maliarijos diena

Pasidalinkite

Maliarija – tai gyvybei pavojinga  liga, kurią sukelia specifiniai parazitai. Juos perneša uodai. Anksčiau buvo manoma, kad liga kilo dėl dvokiančių pelkių, todėl pavadinimas „maliarija“ reiškia „blogas oras“.

Yra žinomi keturi žmogaus maliarijos tipai – Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum, Plasmodium malaria ir Plasmodium ovale. Plasmodium vivax ir Plasmodium falciparum sukelia rimčiausias ligos formas, o Plasmodium falciparum yra pats pavojingiausias infekcijos tipas.

Ligos simptomai

Pirmieji simptomai atsiranda praėjus 9-14 dienų nuo užsikrėtusios Anopheles įkandimo. Šis laikotarpis gali kisti, priklausomai nuo plasmodium tipo. Susirgus būtina tuojau pat kreiptis į gydytoją. Vartodamas reikalingus vaistus, ligonis pasveiksta per keletą dienų. Jei liga negydoma, po 2 – 3 savaičių ligonio būklė gali smarkiai pablogėti ir baigtis mirtimi. Negydant priepuoliai kartojasi 10-14 kartų, po 2 – 3 savaičių ligonio būklė gali smarkiai pablogėti ir baigtis mirtimi arba priepuoliai savaime išnyksta, bet išlikę plazmodijai po kelių mėnesių sukelia ligos atkryčius. Po maliarijos gali išlikti mažakraujystė, išsekimas, blužnies padidėjimas, nervų skausmai, kepenys gali peraugti jungiamuoju audiniu ir išsivystyti jų cirozė.

Profilaktika

Maliarijos profilaktika skirstoma į kelias pagrindines dalis. Tai – individuali profilaktika, masinė profilaktika, maliarijos epidemiologinė priežiūra ir kovos su pernešėjais kompleksas.

Patariama:

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė