Skip to content

Apie patyčias ir saugumą elektroninėje erdvėje

Pasidalinkite

Kovo 21-22 dienomis Raseinių rajone lankėsi Mykolo Romerio universiteto dėstytojas dr. Marius Laurinaitis. Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų iniciatyva rajono ugdymo įstaigose organizuoti susitikimai, skirti visoje Lietuvoje jau 8 kartą minėtai Veiksmo savaitei be patyčių. Susitikimų tema – „Patyčios ir saugumas elektroninėje erdvėje“. Ko gero pati svarbiausia žinia, kuria norėjo pasidalinti lektorius ir susitikimų organizatoriai – iš naujo moksleiviams priminti seniai žinomą, tačiau visuomenėje dažnai pamirštamą moralinį imperatyvą „elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi“ ir pabrėžti, jog ši norma įpareigoja mus netgi internetinėje erdvėje, ką jaunuoliai, deja, dažnai pamiršta. Aplankėme 7 Raseinių rajono bendrojo ugdymo mokyklas – Prezidento Jono Žemaičio, Viduklės Simono Stanevičiaus, Šiluvos ir Ariogalos gimnazijas, Šaltinio progimnaziją, Viktoro Petkaus pagrindinę mokyklą ir Ilgižių mokyklą-daugiafunkcį centrą.

Patyčios – tai elgesys, kai įvairiomis formomis žeminame ar skaudiname vieni kitus. Tai gali būti pravardžiavimas, erzinimas, stumdymas, mušimas, pinigų ar kitų asmeninių daiktų atiminėjimas ar slėpimas, apkalbinėjimas, ignoravimas, gąsdinimas, piktų, erzinančių SMS žinučių ar elektroninių laiškų siuntinėjimas. Tai reiškinys, kuris gali egzistuoti  ne tik mokykloje, kieme, namuose, bet ir socialiniuose tinkluose. Susitikimų metu lektorius aptarė socialinių tinklų poveikį vaikų emocinei būklei, kalbėta apie atsakomybę, teisines patyčių ir tapatybės klastojimo elektroninėje erdvėje pasekmes bei būdus, kaip galima nuo to apsisaugoti. Pasak lektoriaus, internete pasislėpti jau nebeįmanoma, todėl kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus ir socialinio statuso, privalo elektroninėje erdvėje elgtis taip, kaip ir realiame gyvenime. Norėdami tinkamai apsaugoti savo vaikus, tėvai turi ne tik domėtis vaikų elgsena socialiniuose tinkluose, bet ir patarti, kaip geriau apsisaugoti nuo internete laukiančių pavojų.

Džiugu, jog minėti susitikimai sudomino moksleivius ir buvo puikiai įvertinti. Tikime, jog ir pagrindinis susitikimų tikslas buvo pasiektas –  būsime saugesni ir atsakingesni ne tik realiame gyvenime, bet ir elektroninėje erdvėje.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Rasa Simonavičienė

t>