
Apie tėvų ir visuomenės sveikatos specialistų vaidmenį įgyvendinant LR SAM inicijuotus pokyčius
Kalendorinio rudens pradžia praėjusią savaitę į ugdymo įstaigas sukvietė naujiems mokslo metams pasiruošusius moksleivius. Šis rugsėjis – iššūkių metas ne tik jiems. Ugdymo įstaigos, tėvai ir visuomenės sveikatos specialistai su nerimu pasitinka pokyčius, tiesiogiai susijusius su vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūra.
Praleistas pamokas teisins tėvai
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. pakeista statistinės apskaitos formos Nr. 094/a „Medicininė pažyma dėl neatvykimo į darbą, darbo biržą ar ugdymo instituciją“ paskirtis, atsisakant jos teikimo ugdymo institucijoms. Taigi nuo šio rugsėjo gydytojai dėl mokinio ugdymo įstaigoje praleistų dienų pateisinimo neišduos – jas teisins patys tėvai. Sprendimus, kokiu būdu turi būti pranešama apie praleistas pamokas, pateikimo terminus, pateisinamų pamokų skaičių ir pagalbos organizavimo būdus priima mokyklų bendruomenės. SAM teigimu, nuo šių metų rugsėjo 1 dienos galioja tokia tvarka, kokia galiojo ir iki šiol – pirmą dieną vaikui susirgus turėtų būti informuojama ugdymo institucija. Pokytis tik toks, kad pasveikus vaikui vėl eiti pas šeimos gydytoją dėl pažymos ugdymo įstaigai nebereikės. Tėvams svarbu priminti, kad tiek užsitęsus vaiko ligai, tiek visais kitais atvejais jie turi galimybę pasinaudoti E. sveikatos sistema – prisijungus prie vaiko asmeninės paskyros adresu www.esveikata.lt galima peržiūrėti ir atsispausdinti informaciją apie apsilankymus asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Esant poreikiui, ši galimybė padės tėvams išvengti nesusipratimų ir sklandžiai bendradarbiauti su ugdymo įstaigomis. Taip pat moksleiviams ir jų tėvams primename, kad visuomenės sveikatos specialistai teisės aktų nustatyta tvarka jokių pateisinimų išduoti negali – visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose, esant poreikiui, informuoja, konsultuoja ar teikia ir koordinuoja pirmosios pagalbos teikimą, tačiau neatsako už mokinio dalyvavimą ugdymo procese – už tai atsakingi jo tėvai (globėjai).
Nerimą kelia ir kūno kultūros pamokos
Atsisakius minėtos perteklinės pažymos, ugdymo proceso dalyviai susidurs su dar vienu iššūkiu: remiantis sveikatos priežiūros paslaugas reglamentuojančiais teisės aktais, išnyks ligšiolinė praktika – gydytojai nebeteiks informacijos mokykloms apie fizinio krūvio ribojimą po mokinio ligos. SAM informuoja, kad atlikus kasmetinį privalomą profilaktinį mokinio sveikatos tikrinimą, informacinėje sistemoje užpildomas Vaiko sveikatos pažymėjimas, kuriame įrašomi nustatyti duomenys, tame tarpe ir fizinio ugdymo grupė bei kitos su vaiko dalyvavimu ugdymo procese susijusios rekomendacijos. Jeigu mokslo metų eigoje vaiko sveikatos būklė pasikeičia taip, kad turi būti keičiama fizinio ugdymo grupė arba atsiranda naujų rekomendacijų, ši informacija įrašoma į formą Nr. 046/a „Medicininis pažymėjimas“, kuri pateikiama visuomenės sveikatos specialistams, vykdantiems sveikatos priežiūrą mokyklose. Moksleiviams ir jų tėvams norime priminti, kad dėl fizinio krūvio apribojimų pamokų metu objektyviai sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į vaiko ligos pobūdį ir jo sveikatos būklę. Esant pagrįstam tėvų nerimui, vizito pas gydytoją metu, medicininis pažymėjimas bus išrašomas ir jie apie vaiko sveikatos pokyčius galės sėkmingai informuoti ugdymo įstaigą. Šis pokytis lygiai taip pat reikalauja tėvų sąmoningumo: tėvai atsakingi už tai, kad svarbi informacija apie vaiko sveikatą laiku pasiektų ugdymo įstaigą.
Jau greitai vaikų sveikatos pažymėjimai tik elektroninėje erdvėje
Taip pat SAM primena, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. nebelieka popierinio Vaiko sveikatos pažymėjimo. Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas Vaiko sveikatos pažymėjimas (nuo 2020 m. sausio 1 d. Mokinio sveikatos pažymėjimas) patenka į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą. Su šia sistema dirba visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose. Be to, SAM specialistų teigimu, siekiant efektyvumo, vis dar koreguojamas ir šių bei su jomis susijusių kitų pažymų turinys. Šiuo metu Vaikų sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje jau kaupiami ir naudojami tik bendrojo ir profesinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų sveikatos pažymėjimų duomenys. Vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas, sveikatos pažymėjimo duomenis Vaikų sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje numatoma kaupti nuo 2020 m. galo, įgyvendinus šios sistemos plėtros projektą ikimokyklinėse ugdymo įstaigose. Kol minėtas projektas dar nėra įgyvendintas, vaiko sveikatos pažymėjimus ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams tėvai turės perduoti asmeniškai arba pateikdami pažymėjimo peržiūros kodą. Primename, kad tėvai vaiko sveikatos pažymėjimą atsispausdinti arba jo peržiūros kodą sukurti gali prisijungę prie portalo www.esveikata.lt.
Svarbiausia – vaiko sveikata
Visuomenės sveikatos specialistai kviečia tėvelius nepamiršti, kad už kiekvieno iš šių pokyčių slypi vaiko sveikata. Pastarosiomis dienomis teko girdėti, kad šiomis naujovėmis bus skatinama savigyda: kadangi pažymos nebereikės, tėvai gali vaikų nebenuvesti į gydymo įstaigą, o jų sveikatos būklė gali likti tinkamai neįvertinta. Pagal Vaiko teisių įstatymą, už vaikų sveikatą yra atsakingi vaiko tėvai, todėl, susirgus vaikui, kviečiame neeksperimentuoti ir kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą. Priėmus sprendimą atsakyti medicininių pažymų SAM tikisi, kad dėl to neturėtų sumažėti vizitų pas gydytojus – turėtų sumažėti administracinė našta, leidžianti gydytojui skirti daugiau laiko pacientui. Kiekvienas pokytis yra iššūkis, todėl kviečiame susitelkti visus bendram tikslui ir auginti kitokią – sveikesnę ir atsakingesnę jaunąją kartą.
Visuomenės sveikatos specialistė
(jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė)
Rasa Simonavičienė