
Antimikrobinis atsparumas – pasaulinė grėsmė
Lapkričio 15-21 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, kuria siekiama atkreipti dėmesį į atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą ir taip padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms.
Kas yra antimikrobinis atsparumas?
Antimikrobinis atsparumas atsiranda, kai mikroorganizmai (pvz., bakterijos, grybai, virusai ir parazitai) keičiasi, kuomet yra veikiami antimikrobiniais vaistiniais preparatais (tokiais kaip antibiotikai, priešgrybeliniai vaistai, antivirusiniai vaistai, antimaliariniai vaistai ir antihelmintikai). Mikroorganizmai, kurie tampa atsparūs vaistams, kartais vadinami „supermikrobais“. Dėl šios priežasties vaistiniai preparatai tampa neveiksmingi ir infekcijos neišgydomos, padidėja kitų asmenų užsikrėtimo ir infekcijos išplitimo rizika. Antimikrobinis atsparumas pasireiškia natūraliai, bet jį sunkina netinkamas vaistų vartojimas, pvz., naudojant antibiotikus virusinėms infekcijoms, tokioms kaip peršalimas ar gripas, ar antibiotikų pasidalijimas su kitais asmenimis. Vaistinių preparatų trūkumas, neteisingas jų skyrimas bei prasta infekcijų prevencija ir kontrolė taip pat skatina atsparumą vaistams vystytis ir plisti.
Koks skirtumas tarp atsparumo antibiotikams ir antimikrobinio atsparumo?
Atsparumas antibiotikams atsiranda, kai bakterijos pasikeičia, reaguodamos į antibiotikų, vartojamų bakterinėms infekcijoms (pvz., šlapimo takų infekcijų, pneumonijos, kraujo infekcijų) gydyti, ir jie tampa neveiksmingi.
Antimikrobinis atsparumas yra platesnis terminas, apimantis atsparumą vaistams, gydantiems infekcijas, kurias sukelia ir kiti mikrobai, pvz., parazitai (maliarija ar helmintai), virusai (ŽIV) ir grybai (Candida).
Kodėl antimikrobinis atsparumas yra pasaulinė problema?
Nauji atsparumo mechanizmai atsiranda ir plinta visame pasaulyje, keldami grėsmę gebėjimui gydyti įprastas infekcines ligas, sąlygodami sunkesnes ligas, jų trukmę, negalias ir mirtį. Neturint efektyvių antibiotikų infekcijų profilaktikai ir gydymui, didelė rizika kyla dėl medicininių procedūrų, tokių kaip organų transplantacija, vėžio chemoterapija, diabeto valdymas ir chirurgija (pvz., cezario pjūviai ar klubo pakaitalai). Atsparumas antibiotikams padidina sveikatos priežiūros išlaidas, nes ilgėja hospitalizacijos trukmė, didėja gydymo išlaidos, atsiranda intensyvesnės priežiūros poreikis.
Visuomenės sveikatos specialistai primena ir ragina Jus atsakingai ir sąmoningai vartoti gydytojo paskirtus medikamentus. Šiomis dienomis antibiotikai vartojami ypač dažnai, tačiau ne visuomet tinkamai. Jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo režimo, vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios. Būkite sveiki, atsakingi ir sąmoningi!