
Ankstyvosios intervencijos programos aktualijos Raseinių rajone
Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas Ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo kokybės užtikrinimo, glaudesnio tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir efektyvesnių rezultatų, 2019 m. rugsėjo 25 d. organizavo susitikimą su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausiąja specialiste Renata Šarkane. Susitikimo metu buvo plačiau pristatytas programos turinys, įgyvendinančių įstaigų vaidmenys ir atsakomybės, vykdymo stebėsenos aspektai, diskutuojama su šios programos vykdymu susijusiais klausimais. Susitikime dalyvavo rajono ugdymo įstaigų socialiniai pedagogai iš Raseinių r. Betygalos Maironio, Šiluvos ir Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijų, mūsų rajone veikiančių skyrių atstovai iš Lietuvos probacijos ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybų, VšĮ Raseinių socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai bei Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai.
Primename, kad remiantis 2018 m. sausio 18 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. V-60/V-39 patvirtintu Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo tvarkos aprašu, 2018 m. spalio 25 d. Raseinių rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. TS-330 patvirtintas Raseinių rajono savivaldybės Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo tvarkos aprašas, kuriame numatyta, kad 10 val. trukmės programą eksperimentuojantiems, nereguliariai vartojantiems alkoholį ar narkotikus jauniems asmenims savivaldybėje vykdo Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba.
Ankstyvosios intervencijos programa yra pagalbos priemonė, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) jaunuoliams nuo 14-21 m. Programos tikslas – motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti jau turimomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis. Jaunuoliams yra suteikiama galimybė būti išklausytiems, suprastiems, diskutuoti bendraamžių rate, suaugusiajam moderuojant šią veiklą. Šioje programoje 14-18 metų jaunuolius gali įpareigoti dalyvauti teismas ar ne teismo tvarka administracinio nusižengimo bylą nagrinėjanti institucija (pareigūnas) už Administracinių nusižengimų kodekse numatytus administracinius nusižengimus ir savivaldybės administracijos direktorius, kai savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisijos siūlymu yra skiriama vaiko minimalios priežiūros priemonė. Taip pat programos praktinių užsiėmimų dalyviais gali tapti savanoriškai besikreipiantys jaunuoliai, kuriems reikalinga tokia pagalba.
Programą sudaro trys dalys: pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui, 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms ir baigiamasis pokalbis.
Įpareigoto, nukreipto ar savanoriškai ketinančio dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje vaiko atstovai pagal įstatymą registruodami vaiką į užsiėmimus, Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui teikia rašytinį prašymą arba jį atsiunčia elektroniniu paštu sveikatosbiuras@raseiniai.lt. Jame nurodo savo ir vaiko vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą ar kitą kontaktinę informaciją ir kokiu būdu pageidauja būti informuoti apie Ankstyvosios intervencijos užsiėmimų vietą, datą ir laiką.
Giedrė Vaidotienė
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą