Skip to content

Alzheimeris – progresuojanti liga, paliečianti visą šeimą

Pasidalinkite

Rugsėjo 21-oji – Tarptautinė Alzheimerio ligos diena,  kuria siekiama atkreipti visos visuomenės dėmesį į tai, kad kiekvienas iš mūsų gali padėti žmonėms, išgirdusiems šios ligos diagnozę bei pasiūlyti pagalbą jų artimiesiems.

Alzheimerio liga – dažniausiai pasitaikanti senatvinės demencijos forma, kuria gali susirgti ir 40-ečiai. Susirgus jaunesniame amžiuje, išgyvenamumas 5 – 7 metai, vyresniame 8 – 10 metų. Deja, ši liga neišgydoma, bendromis medikų ir artimųjų pastangomis pavyksta tik pristabdyti jos progresavimą. Sergančiam Alzheimeriu ne tik prastėja atmintis, bet pasireiškia ir nuotaikų kaita, žmogus tampa apatišku, o ilgainiui pradeda kelti grėsmę sau ir aplinkiniams.
Raseinių rajono ligotumo dėl Alzheimerio ligos rodiklis 2019 m. (8,9/10 000 gyv.) išaugo ir yra didžiausias per pastaruosius penkerius metus (2015 m. – 4,6/10 000 gyv.). Ligotumas Alzheimerio liga labiau paplitęs tarp 65 m. ir vyresnio amžiaus asmenų – 36 /10 000 gyv.

2020 m. Raseinių rajone mirė 2 gyventojai dėl Alzheimerio ligos (2 vyrai; 1 miesto gyventojas ir 1 kaimo gyventojas). Mirusieji – vyresni nei 75 metų amžiaus.

Alzheimerio ligos požymiai ir simptomai

Atminties sutrikimas. Sutrinka trumpalaikė atmintis, užmirštami neseniai nutikę įvykiai. Daugelis sergančių žmonių gali iki smulkmenų atpasakoti tolimos praeities įvykius, bet visiškai neprisiminti, kas nutiko vakar, kartoja tas pačias istorijas, lėčiau suvokia situaciją bei ne taip greitai priima sprendimus, dažnai pameta daiktus ar netgi mano, kad juos kas nors paėmė, labiau kreipia dėmesį į save, mažiau domisi aplinkiniais, ar kažkokia veikla, jiems pasireiškia depresija, apatija.

  • Nesugebėjimas įsisavinti naujos informacijos arba nesugebėjimas pasinaudoti anksčiau išmoktais dalykais.
  • Kalbos sutrikimas. Prarandamas sugebėjimas skaityti, skaičiuoti.
  • Nesugebėjimas atlikti raumenų veiklos reikalaujančio darbo.
  • Nesugebėjimas atpažinti objektus. Nebepažįsta artimų žmonių.
  • Staigi nuotaikų kaita. Be aiškios priežasties ima garsiai dejuoti, šaukti.
  • Asmenybės pasikeitimai.
  • Pasiklystama net ir pažįstamoje aplinkoje.
  • Asmeninės higienos nepaisymas.
  • Vėlesnėse stadijose ligonis visiškai praranda sugebėjimą kalbėti, suvokti ir judėti. Gali išsivystyti traukuliai.

 Rekomendacijos, padedančios užkirsti kelią Alzheimerio ligos atsiradimui:

  • Rekomenduojamas aktyvus kognityvinis (pažintinis) funkcionavimas, fizinis aktyvumas, socialinė veikla. Protinė veikla – labai aktualus dalykas, nes nelavinamos smegenys nyksta. Žmonėms, kurių gyvenimas nėra monotoniškas, kurie kelia sau naujas užduotis, turi įvairių užsiėmimų, pomėgių, kurių veikla įvairiapusė, tikimybė išvengti kraujagyslinės demencijos yra didesnė, nes jų smegenys nuolat treniruojamos.
  • Dar vienas svarbus veiksnys – miegas. Nekokybiškas miegas smarkiai sumažina smegenų atsigavimo galimybes, jose vykstančių cheminių procesų atkūrimą.
  • Rekomenduojama į mitybą įtraukti produktus, kurie naudingi protinei veiklai: žuvį, jūros gėrybes, mėsą, riešutus (ypač graikinius), bananus, datules, uogas, kruopas (ypač ruduosius ryžius), pieno produktus, prieskonius – cinamoną, imbierą, ciberžolę.
  • Būtina gera hipertenzijos ir cukrinio diabeto kontrolė, padidinto cholesterolio kiekio mažinimas, širdies ritmo kontrolė.
  • Žalingų įpročių atsisakymas.

Jei jie mus ir pamiršta, svarbiausia, ką turime padaryti – neleisti jiems jaustis pamirštiems…